Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Plan nawożenia zaczął obowiązywać

Obrazek

Od wczoraj, 1 stycznia 2019 r. zaczęło obowiązywać większość nowych przepisów dotyczących nawożenia azotowego. I choć wydawać się może, że do zastosowania pierwszych nawozów mamy czas i będzie to możliwe dopiero po 28 lutego 2019 r., to już teraz jest obowiązek posiadania sporządzonego planu nawożenia azotem. Jak go zrobić?

Tomasz Czubiński2 stycznia 2019, 18:15
Plan nawożenia azotem składa się z dwóch części. Pierwszą jest produkcja nawozów naturalnych na podstawie średniorocznego stanu zwierząt (patrz link). Druga, to plan nawożenia (rozdysponowania produkowanych i kupnych nawozów naturalnych oraz mineralnych) na działkę rolną.

Jednak nie wszyscy muszą robić pełen plan nawożenia. W mniejszych gospodarstwach od 10 ha UR czasem wystarcza jedynie uproszczony bilans azotu (w praktyce jest on tym samym, co plan nawożenia na działkę rolną). Jednak uproszczonym jest on tylko z nazwy. Nie jest proste sporządzić go dla każdej z upraw. Zanim do tego przystąpimy, w pierwszej kolejności trzeba odpowiedzieć na pytanie, czy musimy sporządzać pełen plan nawożenia czy wystarczy uproszczony bilans azotu?

Plan nawożenia muszą sporządzać praktycznie wszyscy rolnicy tzw. towarowi. Nie muszą tego robić rolnicy posiadający gospodarstwa mniejsze niż 100 ha, ale tylko pod warunkiem, że nie zasiano tam więcej niż 50 ha upraw intensywnych (co są uprawy intensywne – patrz tabela). W mniejszych gospodarstwach, w których decydujemy się na wysokie dawki azotu (suma mineralnego i z nawozów naturalnych wyliczona w uproszczonym bilansie azotu), to także trzeba sporządzić plan nawożenia (czyli produkcję nawozów naturalnych i ich rozdysponowanie z nawozami mineralnymi na działki rolne). Aby przekonać się, czy w gospodarstwie powyżej 10 ha UR musimy sporządzać taki pełen plan nawożenia, tak czy inaczej, musimy sporządzić tzw. uproszczony bilans azotu.

Jak sporządzić uproszczony bilans azotu, krok po kroku, na przykładzie podajemy w artykule: Jak zrobić uproszczony bilans azotu?

Warto na koniec zauważyć, że jest jeszcze jedna kategoria gospodarstw zmuszonych do robienia pełnego planu nazwożenia. Należą do niej rolnicy kupujący lub nieodpłatnie przyjmujący nawozy naturalne z innych gospodarstw czy firm na podstawie podpisanej z nimi umowy. W tych gospodarstwach trzeba wykazać nie tylko uproszczony bilans azotu, ale także produkcję nawozów naturalnych oraz ilości przyjętych z zewnątrz obornika czy gnojowicy.


tcz
Fot. Sierszeńska


Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)