Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Wypadki rolnicze>

Błoto lub obornik na drodze – nagana, mandat, a nawet więzienie?

Obrazek

Jesień i wczesna wiosna to bardzo intensywny czas dla rolników, ze względu na natłok prac polowych. Dzień jest krótki, grunt jest często grząski, a na kołach ciągników można wywieźć pokaźną ilość błota lub obornika na okoliczne drogi. Jakie kary grożą za zanieczyszczenie drogi?

Dorota Kolasińska30 listopada 2021, 17:00

Wydawałoby się, że błoto czy obornik zmyje deszcz i po krzyku, jednak stale utrzymująca się wilgoć i nocne przymrozki mogą mieć przykre konsekwencje dla rolnika, który taką drogę zanieczyścił. Błoto to nie problem, ale już poślizg na nim czy poważny wypadek innego auta, rolnik może odczuć i to poważnie. Okazuje się, że można być w takiej sytuacji ukaranym na trzy sposoby.

Za zabrudzenie drogi błotem i obornikiem Policja na podstawie art. 91 Kodeksu wykroczeń ma prawo ukarać rolnika naganą lub mandatem w wysokości 1500 zł. Z kolei, jeśli z powodu zabrudzenia drogi dojdzie do wypadku w wyniku, którego dojdzie do stałego uszczerbku na zdrowiu innego kierowcy, rolnikowi grozi nawet 3 lata więzienia. Tak wynika z art. 177 § 1 Kodeksu karnego.

Trzeci wariant zakłada najbardziej drastyczną karę, a więc 8 lat pozbawiania wolności, w sytuacji gdy w wyniku zanieczyszczenia drogi dojdzie do wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Wówczas kara za nieumyślne spowodowanie wypadku może być złagodzona od kilku miesięcy do kilku lat.

Nieco trudno wyobrazić sobie jednak sprzątanie drogi z błota w czasie dużego ruchu pojazdów lub nocą, to również może spowodować zagrożenie na drodze, nawet przy odpowiednim oznakowaniu. 

Podobną sytuację zgłosili mieszkańcy jednej z wielkopolskich wsi. Na drodze prowadzącej z miejscowości Sikorzyn do m. Czachorów na zakręcie znajdowała się gruba warstwa ziemi, która zalega tam zwykle po zakończeniu prac polowych. Użytkownicy jezdni hamując, wpadają na zakręcie w poślizg, gdy błoto dodatkowo zleje deszcz lub chwyci lekki mróz staje się naprawdę niebezpiecznie.

oprac. dkol na podst. gostynska.pl
fot. poglądowePicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)