Dopłata tylko do demontażu i unieszkodliwienia azbestu
Azbest jest substancją, która wykazuje silne działanie rakotwórcze. Przed laty, wyroby z azbestu cieszyły się szerokim zastosowaniem do produkcji dachów, które do tej pory można spotkać w gospodarstwach.
- Od 1999 roku w naszym kraju wprowadzono zakaz produkcji, importu i obrotu azbestem. Obecnie dofinansowanie ze środków budżetu państwa obejmuje wyłącznie demontaż i unieszkodliwienie eternitu. Brak wsparcia wykonania nowego pokrycie dachowego, którego koszt przewyższa możliwości finansowe rolników sprawia że zainteresowanie jest niewielkie, mimo że wszyscy są świadomi szkodliwości azbestu - przypomina WIR.
Kto może usunąć azbest?
Wyroby wykonane z azbestu, mogą zostać usunięte tylko przez firmę, która ma odpowiednie uprawnienia oraz sprzęt. Trzeba również pamiętać, że zdemontowane odpady są niebezpiecznie i obowiązuje zakaz ich powtórnego wykorzystania.
Nie można ich również trzymać na posesji ani wyrzucać na wysypiska śmieci.
Dokładnie 14 maja 2002 roku został uchwalony program usuwania azbestu w Polsce, przez radę Ministrów. Działanie tego programu przewidziano na lata od 2009 do grudnia 2023 roku.
- Wielkopolska Izba Rolnicza może wnioskować o przesunięcie terminu na całkowite usunięcie azbestu w naszym kraju. Ile jeszcze lat potrzebujemy?- pyta WIR.
Patrycja Bernat
Źródło: WIR
Fot: Canva
