StoryEditor

Wyniki PDO pszenicy jarej

Wyzwania wynikające ze zmian klimatu wywierają także presję na postęp biologiczny. Rejestrowane nowe odmiany wyróżniają się wyższym poziomem plonowania oraz lepszą jakością surowca.
25.01.2022., 12:01h
Wybór odmiany
W uprawie pszenicy jarej o powodzeniu uprawy decyduje wiele czynników, a kluczowym jest prawidłowy wybór odmiany. Głównym źródłem doboru odmian do uprawy jest Krajowy rejestr (KR), który corocznie wzbogaca się o kolejne wartościowe kreacje, a każda z nich wnosi postęp w porównaniu do odmian starszych. Jednak coraz większa liczba odmian w KR stwarza trudności w dokonaniu optymalnego wyboru.
Źródłem obiektywnej informacji o odmianach i ich przydatności jest Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe (PDO). W systemie tym prowadzi się doświadczenia, których zadaniem jest bardziej efektywne wykorzystanie postępu biologicznego. Postęp hodowlany wymaga jednak stałej kontroli wartości cech starszych jak i najnowszych odmian, w związku z czym przed zakupem materiału siewnego rolnik powinien zgłębić wiedzę na temat odmian. W tym niewątpliwie pomocne są wyniki badań PDO (tabela 1.). Aktualne zestawienie prezentuje trzyletnie wyniki ważniejszych cech rolniczo-użytkowych odmian pszenicy jarej. Pominięto w niej jedynie 12 odmian które nie były badane w ostatnich dwóch lub trzech latach. Odmiany w tabeli uszeregowano według wysokości plonu na prz...
Pozostało 86% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. kwiecień 2024 23:31