StoryEditor

Zboże odporne na suszę zarejestrowane

Naukowcy od lat głowią się, jak sprawić, by rośliny uprawne lepiej znosiły ekstremalne warunki pogodowe. Zmiany klimatu sprawiają, że ostatnio na ich celowniku jest odporność roślin na suszę.
18.11.2020., 14:11h
Argentyna to największy w Ameryce Łacińskiej producent pszenicy. Uprawa ta również tam zmaga się z niesprzyjającymi warunkami. Dlatego tamtejsi naukowcy od lat pracowali nad odmianami odpornymi na suszę. Specjaliści z firmy Bioceres wyizolowali gen słonecznika mający za to odpowiadać. Jedna z takich odmian, z technologią nazwaną HB4, otrzymała już rejestrację (na zdjęciu po lewej). Jest to odmiana GMO. Jak przekonują jej twórcy, w doświadczeniach polowych prowadzonych od 10 lat w suszy plonowała ona nawet do 20% więcej od innych odmian.
Rozpowszechnienie nowej odmiany pszenicy i jej uprawa na większą skalę możliwa będzie jednak tylko w porozumieniu z Brazylią, która jest największym importerem argentyńskiej pszenicy. Aż 85% ściąganej z zagranicy pszenicy to ziarno argentyńskie. Procesy rejestracyjne pszenicy HB4 trwają też w USA, Urugwaju, Paragwaju i Boliwii. Bioceres zamierza rozpocząć procesy regulacyjne także w Australii, Rosji i w niektórych krajach Azji i Afryki.

jd, fot. Bioceres

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 14:03