StoryEditor

Kiszonka z kukurydzy: postawić na zawartość suchej masy czy skrobię? Rolniczy temat, odc. 21

W wielu regionach Polski hodowcy borykają się ze skutkami suszy, która nie była obojętna dla upraw kukurydzy przeznaczonych na kiszonkę z kukurydzy. Bardzo często hodowcy stoją więc przed nie lada dylematem, który w dużej mierze decyduje o zysku z produkcji mleka przez cały rok. Kosić czy czekać?
29.08.2022., 10:08h

Okazuje się, że pomimo wielu lat doświadczenia i dużej świadomości hodowców, nadal mamy spore rezerwy w paszach objętościowych, w tym szczególnie w przypadku podstawowego parametru decydującemu o wartości pokarmowej paszy, jakim jest zawartości suchej masy kiszonki z kukurydzy.

– Mamy jeszcze sporo do zrobienia, bo nasze badania pokazują, że tylko ok. 50% analizowanych próbek tej paszy jest w optymalnym zakresie – zaznaczał Mariusz Kopeć, kierownik ds. żywienia zwierząt z firmy KWS w kolejnym odcinku Rolniczego tematu.

Jaka jest aktualna sytuacja na polach, jak prawidłowo określić zawartość suchej masy w roślinie przed zbiorem i co zrobić, by nie zaprzepaścić potencjału paszy przez nieprawidłową technikę konserwacji. Jakimi ponadto narzędziami warto się posłużyć, by możliwie precyzyjnie wstrzelić się w optymalny termin zbioru? – zobacz naszą rozmowę i przekonaj się sam.

Rozmowa odbyła się 24 sierpnia br.

CZYTAJ TAKŻE: Kukurydza zamiast na ziarno to na kiszonkę? Cena 1 ha sięga nawet 14 tys. zł!

Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 23:39