StoryEditor

Jak obniżyć koszt zakupu maszyny rolniczej przez finansowanie VAT?

Rolnicy, którzy zamierzają kupić nową maszynę rolniczą do swojego gospodarstwa otrzymują wycenę kosztów netto. Również oferowany jest im kredyt fabryczny na wybrany ciągnik czy maszynę. Jednak należy także zapłacić podatek VAT. A to często oznacza podniesienie kosztów kredytowania inwestycji. Jak można je obniżyć?
15.11.2021., 15:11h

Inwestycja w nowe maszyny rolnicze mogą zwiększyć opłacalność produkcji rolniczej

 

Rolnicy w poszukiwaniu opłacalności produkcji rolniczej starają się szukać oszczędności oraz zastępować stare i wysłużone maszyny rolnicze nowymi modelami. Choć jest to dość duża inwestycja, to może przynieść rolnikom korzyści w dłuższej perspektywie. Nowe maszyny zużywają znacznie mniej paliwa, co przy rosnących cenach oleju napędowego ma coraz większe znacznie. Są one o wiele bardziej efektywne i pozwalają w krótszym czasie wykonać wiele prac polowych.

Co istotne, coraz częściej rolnicy wybierają także maszyny przystosowane do rolnictwa precyzyjnego. Dzięki rozwiązaniom rolnictwa 4.0 gospodarze mogą oszczędzić nie tylko na kosztach paliwa czy pracowniczych, ale także znacznie zredukować zużycie materiału siewnego, środków ochrony roślin czy nawozów.

Dlatego przy zakupie nowej maszyny należy wziąć te parametry pod uwagę obliczając czy i kiedy inwestycja w nowych ciągnik czy inną maszynę zwróci się gospodarstwu rolnemu, czy usługodawcy.

Do ceny nowej maszyny rolniczej należy doliczyć także koszty kredytowania

 

Przy takich obliczeniach powinniśmy także wziąć pod uwagę także wysokość rat na kredyt czy pożyczkę, z której będzie sfinansowany zakup nowej maszyny. Bardzo często rolnicy korzystają z finansowania fabrycznego oferowanego przez dealerów maszyn.

Jednak do kosztów inwestycji powinniśmy także pomyśleć o ogromnym wydatku, czyli 23% podatku VAT. Niektóre firmy, np. Claas, oferują rolnikom system finansowania obejmujący VAT.

Warunki finansowania podatku VAT często się różnią od ogólnych warunków kredytu fabrycznego na wartość netto maszyny. Wpływa to na wyższe łączne koszty kredytowania inwestycji, spowodowane dodatkowymi odsetkami czy czasami dodatkową prowizją. Rolnikom zależy na jednolitych warunkach finansowania całej wartości brutto maszyny.

Na czym to polega finansowanie VAT na maszyny rolnicze?

 

Jak dokładnie jest realizowane finansowanie podatku VAT przy zakupie maszyny rolniczej? tłumaczy przedstawicielka Claas Financial Services:

– Dzięki wieloletniej współpracy z rolnikami wiemy, jak ważnym aspektem jest spójna oferta finansowania zakupu nowych maszyn. Dlatego Claas kładzie nacisk na jasne, klarowne i jednolite formy pożyczek. Bardzo istotnym atutem naszej usługi jest to, że nie stosujemy żadnej osobnej formy kredytów pomostowych czy innej dodatkowej pożyczki na sam podatek VAT – zauważa Monika Bieryło-Gęsicka, Dyrektor Finansowania Fabrycznego Claas Financial Services (CFS). – W naszych pożyczkach podatek VAT finansowany jest na tych samych warunkach, co wartość netto inwestycji – dodaje.

Z finansowania VAT mogą skorzystać zarówno rolnicy VAT-owcy, jak rolnik ryczałtowiec 

 

Jak podają przedstawiciele Claas, w ramach pożyczek, zarówno standardowych, jak i europejskich, podatek VAT finansowany jest do czterech miesięcy w przypadku oferty dla klientów, którzy rozliczają się z podatku miesięcznie, oraz do sześciu miesięcy dla klientów rozliczających się kwartalnie.

Z kolei rolnicy ryczałtowcy, którzy nie są tzw. VAT-owcami mogą uzyskać finansowanie podatku VAT w pożyczce w całym okresie trwania umowy. Klient nie musi się więc martwić o dodatkowe środki przy inwestycjach, gdyż CLAAS Financial Services sfinansuje VAT w ramach jednej pożyczki, bez dodatkowych kosztów. Rolnicy, którzy już skorzystali z tej formy wsparcia, przyznają, że jest to ogromne udogodnienie w prowadzeniu finansów gospodarstwa.

– Posiadam w swoim parku maszynowym wiele maszyn Claas i wszystkie finansowane były przez usługę Claas Financial Services. Dla mnie jest to niezwykle korzystne rozwiązanie. Dostałem dobre warunki kredytowania, a na dodatek przy minimalnym wkładzie własnym, jaki przeznaczam na maszynę, teraz nie muszę się też martwić o to skąd wziąć pieniądze na podatek VAT – wyjaśnia Dawid, rolnik z województwa dolnośląskiego. – Jest to naprawdę prosty sposób finansowania maszyny i mogę szybko nabyć nową maszynę i uzyskać jeszcze lepszą jakość pracy w moim gospodarstwie – dodaje gospodarz z Dolnego Śląska.

Wspólne finansowanie maszyny i VAT korzystniejsze niż dwie oddzielne pożyczki 

Finasowanie podatku VAT często może się różnić od atrakcyjnych warunków kredytu reklamowanych przez inne instytucje finansowe. Warto więc zwrócić na to uwagę, aby nie być zaskoczonym dodatkowymi kosztami.

Firma CLAAS w swojej propozycji finansowania zadbała o ten aspekt, dzięki czemu zakup maszyny nigdy nie był prostszy, a jednolita oferta na całą wartość brutto inwestycji umożliwia łatwe skalkulowanie kosztów całego kredytu.

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. marzec 2024 22:31