StoryEditor

Czy rekordowe już ceny cebuli w Polsce, dalej będą rosnąć? Ile kosztuje kg cebuli?

Ten sezon na rynku cebuli to z pewnością rekordowe ceny. Jednak nawet taki obrót spraw nie rekompensuję producentom podwyżek w zakresie jej produkcji. W grudniu 2022 roku odnotowano najwyższą cenę za cebulę od 2004 roku. Na nasz rynek ma przede wszystkim wpływ sytuacja na wschodzie Europy, gdzie jej zapasy są już znikome.
20.01.2023., 14:01h

W grudniu 2022 roku za kilogram cebuli płacono aż 2,28 złotego. Jest to najwyższa cena od 2004 roku. Niskie i kiepskie jakościowo plony na wchodzie, a także zachodzie Europy wpłynęły pozytywnie na polski ekspert tego surowca. W Polsce możemy śmiało stwierdzić, że plony w tym sezonie były dobre, a nawet bardzo dobre. Według danych podanych przez Główny Urząd Statystyczny zbiory cebuli prognozowano na poziomie 643 tysięcy ton, jest to wynik o blisko 4% wyższy, od słabego pod tym kątem roku 2021.

Wzrost sprzedaży cebuli o 60%

Hiszpania, Francja i Włochy to główni producenci cebuli na rynku Unii Europejskiej. W tym roku odnotowali spore straty w polonie spowodowane, przede wszystkim suszą. Susza ta miała wpływ na kolosalną poprawę polskiego eksportu. Sprzedaż cebuli z Polski od lipca 2022 do października 2022 wzrosła aż o 60% w relacji rok do roku na rynek Ukrainy, która kupiła na tamten monet 50 tysięcy ton, za kwotę 17 milionów euro. W przypadku sprzedaży światowej wzrost sprzedaży z Polski wzrósł o 41%.
Głównym odbiorą polskiej cebuli, pozostaje Holandia, która za kwotę 28 milionów euro kupiła 44 tysiące ton towaru.

Czy ceny ce...

Pozostało 72% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. marzec 2024 15:30