StoryEditor

Seminaria uprawowe – dopasować agrotechnikę do warunków

Styczeń coraz bliżej, a to oznacza, że nasze seminaria uprawowe zbliżają się wielkimi krokami. Tym razem przygotowaliśmy dla Was kilka sesji. Pierwsza z nich dotyczyć będzie uprawy w obliczu zmian klimatu.
21.12.2022., 12:12h
„Uprawa w obliczu zmian klimatu – wyzwania dla prowadzenia i ochrony łanu najważniejszych roślin uprawnych” to tytuł pierwszej sesji, jaką proponujemy podczas styczniowych seminariów. Chcemy się podczas niej zastanowić, jak dostosować agrotechnikę do zmieniających się warunków. I choć zmiany klimatu to hasło, które ostatnio słyszymy nader często i już nam spowszedniało, to jednak nie można go bagatelizować. Musimy reagować na bieżąco, bo zarówno gleba jak i rośliny to organizmy żywe, na które warunki pogodowe wpływają tak silnie, że konieczne jest ciągłe zmienianie podejścia do uprawy.

W tej sesji wykład poprowadzi znany i ceniony prof. Hansgeorg Schönberger z niezależnej firmy doradczej N.U. Agrar. W swoim wystąpieniu pt.: „Jak dopasować agrotechnikę zbóż i rzepaku w warunkach coraz dłuższych i ciepłych jesieni, łagodnej zimy oraz suszy?” postara się podsunąć praktyczne rozwiązania na agrotechnikę w konkretnych warunkach, a więc w czasie suszy, długiej i ciepłej jesieni i takiej, która zapewni roślinom jak najlepsze przetrwanie podczas coraz częściej występujących łagodnych zim.

Spodziewać się zatem należy podpowiedzi, jak podchodzić do uprawy przedsiewnej i terminu siewu ozimin. Dawno już bowiem odłożyliśmy do lamusa kalendarz w tej materii. Liczy się dobór odmiany, jej wigor jesienny oraz sama norma wysiewu. Zatem w jednym przypadku sprawdzi się wczesny termin siewu, a w innym opóźniony wymagający zwiększenia normy. Możemy w tym drugim przypadku nieco ominąć zagrożenie, np. w postaci mniejszej presji chorób grzybowych, niższej presji chwastów uciążliwych, jak wyczyńca czy mszyc przenoszących wirusy zbóż czy rzepaku, a także zmniejszamy ryzyko pojawienia się kiły kapusty.
Po więcej szczegółów zapraszamy do udziału w naszym corocznym wydarzeniu.


Do zobaczenia w styczniu!


Więcej informacji oraz zapisy na stronie www.seminaria.topagrar.pl.jd, fot. Daleszyński
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 06:25