StoryEditor

DANKO w międzynarodowym zespole hodowli jęczmienia

Polska firma hodowlana DANKO Hodowla Roślin z siedzibą w Choryni (woj. wielkopolskie) została członkiem międzynarodowego zespołu prowadzącego hodowlę nowych odmian jęczmienia jarego przystosowanych do postępującej zmiany klimatu.
22.01.2020., 18:01h
Susza, podwyższony poziom CO2 oraz występowanie na uprawach patogenów i szkodników, w tym wiele nie mających dotychczas znaczenia gospodarczego – to tylko niektóre czynniki stresowe wpływających m.in. na hodowlę jęczmienia jarego. Aby znaleźć sposób na ograniczenie negatywnego wpływu tych elementów na tę uprawę powołano międzynarodowy zespół naukowców. W projekcie uczestniczą hodowcy, genetycy i fizjologowie roślin z 8 krajów: Polski, Włoch (lider), Finlandii, Hiszpanii, Niemiec, Danii, Wielkiej Brytanii i Estonii. Naukowcy przeprowadzą odpowiednie badania we współpracy z lokalnymi firmami hodowlanymi.

Reprezentantem polskiego zespołu jest dr Agata Daszkowska-Golec z Uniwersytetu Śląskiego, a firma DANKO Hodowla Roślin będzie odpowiedzialna za wyprowadzenie nowych genotypów jęczmienia jarego oraz przetestowanie jego 60 odmian. Uzyskane dane mają dostarczyć opisu cech agronomicznych i informacji po późniejszym genotypowaniu testowanych rodów hodowlanych. Poszczególne sekcje ekspertów w wytypowanych krajach będą też obserwować rozwój jęczmienia w naturalnych warunkach w różnych częściach Europy i uwzględniali zmiany na poziomie genotypu oraz oceniali wpływ lokalnego siedliska geograficznego. Na tej podstawie opracują dalsze kroki w hodowli jęczmienia uzależnione od różnych zmiennych, a także stworzą ideotyp tego zboża charakteryzujący się zestawem cech umożliwiających uprawę formy jarej w warunkach zmieniającego się klimatu.

Naukowcy planują także zbadać tolerancję wybranych linii jęczmienia w warunkach laboratoryjnych i naturalnych na stres suszy, podwyższony poziom CO2 oraz działanie wybranych patogenów zbóż. Projekt nosi skrótową nazwę BARISTA, lecz nie ma nic wspólnego z polsko brzmiącym zawodem.
Źródło: PAP – Nauka w Polsce
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 23:29