StoryEditor

Herbicydy stosować w odpowiedniej fazie rozwoju roślin

W ochronie kukurydzy przed chwastami, zarówno jedno, jaki dwuliściennymi, niezwykle ważne jest zastosowanie herbicydu w odpowiedniej fazie wzrostu roślin.

- W gatunku tym poleca się je stosować m.in. na wczesnym etapie powschodowym, od fazy 2 do 4 liści – mówił podczas wykładu Marcin Bystroński z firmy Innvigo. Rośliny są wówczas wolne od konkurencji o wodę i składniki pokarmowe.

- Nie będziemy też dokarmiać chwastów drogimi nawozami – dodał ekspert. Jedną z tegorocznych nowości firmy jest kukurydziany herbicyd Tudor 114 OD, który zawiera 3 s.cz., tj. nikosulfuron, tifensulfuron i florasulam. Preparat zaleca się stosować w dawce 0,5 l/ha w fazie 2-3 liści kukurydzy. Można go użyć też w mieszaninie z Metosem (0,5-0,8 l/ha). Zdaniem przedstawiciela firmy, mieszanina ta wykazuje bardzo wysoką skuteczność na większość uciążliwych chwastów w tym gatunku, sięgającą od 85 do 100%. Zwalcza m.in. chwastnicę jednostronną, komosę białą, rdest, rumian polny, czy gwiazdnicę pospolitą.

Drugą firmową nowością jest fungicyd zbożowy Protikon 250 EC, którego s.cz. jest protikonazol. Środek przeznaczony jest do zwalczania chorób w zbożach, w fazie BBCH 26-69, w dawce 0,8 l/ha oraz w rzepaku ozimym.

- To produkt, nadaje się do zabiegów w zbożach w terminach T1, T2 lub T3 – podkreślił wykładowca. Zarejestrowany jest w pszenicy ozimej oraz w życie jarym, a także w rzepaku ozimym (BBCH 61-69) i jarym (BBCH 59-69).


[bie]

Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 17:38