StoryEditor

Z pługa do uprawy bezorkowej. Tak rolnik z Małopolski zmieniał system

Uproszczenia uprawowe oraz ich skrajna forma jaką jest tzw. zerówka (no-till) mają swoje niewątpliwe zalety, ale nie tak łatwo jest przestawić na nie system w gospodarstwie. Od czego zaczynają rolnicy oraz jakie są najważniejsze kroki?

07.06.2026., 18:00h

Do zalet uprawy zerowej należy m.in. mniejsze zużycie paliwa na jednostkę powierzchni w całym cyklu, sukcesywne zwiększanie ilości materii organicznej w wierzchniej warstwie gleby, poprawa warunków wodno-powietrznych gleby, zwiększenie odporności gruntu na ugniatanie, zmniejszenie ryzyka erozji wodnej i wietrznej itd. Uprawa taka nie jest jednak pozbawiona zagrożeń, jak np. trudniejsze pionowe odkwaszenie warstwy próchnicznej, nagromadzenie chwastów i szkodników w wierzchniej warstwie, ryzyko gryzoni, mniejsze możliwości ograniczania normy siewu itp.

Przykład od rolnika

Dlatego decyzja o całkowitym rezygnacji z uprawy i siewach bezpośrednich najlepiej, aby była wprowadzana po przetestowaniu w danej lokalizacji i na konkretnych glebach mniej radykalnych sposobów, np. uproszczeń. Takie podejście zastosował kilka lat temu Tomasz Brodowicz z miejscowości Boczkowice w powiecie miechowskim (woj. małopolskie). Zaczął od zastąpienia pługa głęboszem. Następnie spróbował technologii strip-till. Obecnie coraz większą część gruntów obsiewa bezpośrednio bez głębokiej uprawy.

To nie jest typowa uprawa bezorkowa

W przypadku rolnika z Małopolski nie jest to jednak typowa zerówka. Czasem decyduje się na uprawę wierzchniej warstwy. Wynika to m.in. z wsiewek międzyplonowych, które czasem mogą po zbiorze zbyt bujnie rozwinąć się na ściernisku. Rolnik stara się stosować jak najmniej glifosatu, dlatego rozważa zastosowanie wałów, np. nożowych, które pozwolą zlikwidować międzyplon z np. koniczyny białej.

Tomasz Brodowicz nie tylko ogranicza glifosat. Stara się jak najmniej stosować innej chemii (choć jeśli jest ona konieczna, to używa herbicydy czy fungicydy). Jednak kondycję roślin wspomaga w dodatkowy, mniej typowy sposób – stosuje na każde pole melasę – kilka razy w sezonie w łącznej dawce nawet kilkudziesięciu l/ha. Melasa nie tylko zawiera cukry, które są bezpośrednim źródłem energii dla roślin, ale także składniki pokarmowe, oraz wzmacnia odporność roślin na abiotyczne czynniki środowiska oraz pozwala im łatwiej walczyć z agrofagami.

Artkuł – reportaż ze wspomnieniami Tomasza Brodowicza w jego dochodzeniu do zerówki znajduje się w numerze 6/2026 top agrar Polska od str. 88.

tcz

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

Tomasz Czubiński – rolnik, redaktor, a przy okazji dziennikarz zajmujący się szeroko pojętą uprawą roli i roślin, głównie rolniczych, ale także z racji nauki w szkole średniej gatunków ogrodniczych. Z urodzenia rolnik, a z wykształcenia specjalista w zakresie ochrony roślin (5-letnie studnia akademickie i podyplomowe). W kręgu jego największych zainteresowań leżą takie gatunki jak: zboża, rzepak, kukurydza, ziemniak i strączkowe. Ostatnio pogłębia swoją wiedzę dotyczącą uprawy i ochrony soi i słonecznika. Oprócz tego zajmuje się kwestiami nasiennictwa, hodowli roślin, nawożenia oraz glebą, w tym jej żyznością. Jest pomysłodawcą, głównym redaktorem oraz współautorem cenionych w środowisku rolniczym innowacyjnych i wznawianych Atlasów: chorób, szkodników, chwastów i objawów fizjologicznych. Oprócz tego stworzył serię poradników „Przewodnik polowy” i „Fazy rozwojowe”. W redakcji „top agrar Polska” od 2006 r. Na łamach tego miesięcznika i portalu topagrra.pl, a ostatnio także innych tytułów AgroHorti Media, jest autorem setek artykułów i reportaży o tematyce uprawy roślin, a także rolniczych tematów interwencyjnych i śledczych. Uczestniczy także w realizacji testów oraz publikacji ich wyników. Jest współorganizatorem i prowadzi wydarzenia dla rolników, m.in. forum, seminaria czy warsztaty. W pracy zawodowej kieruje się własnym wieloletnim doświadczeniem, czerpie naukę z wiedzy innych, w tym naukowców z Polski i ze świata (Niemcy, Francja, USA), a także rolników. Otwarty na różne poglądy, także rewolucyjne, na które jednak spogląda krytycznie i szuka „dziury w całym”. Interesuje się historią, w tym najnowszą historią rolnictwa i jej wpływem na kształt obecnego świata, losami rodzin rolniczych. Hobbistycznie uprawia ogród, a oprócz tego interesuje się szeroko pojętą fantastyką – od twardego SF po humorystyczne Fantasy. Od XX wieku żonaty, dwóch dorosłych synów.
Obszary specjalizacji: ochrona roślin, nawożenie, gleba, uprawa roli, nasiennictwo, hodowla roślin, uprawy: zboża, kukurydza, rzepak, strączkowe, w tym soja, słonecznik, gatunki ma międzyplon.
Kontakt: [email protected]
https://www.linkedin.com/in/tomasz-czubi%C5%84ski-990392225/

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. czerwiec 2026 19:01