StoryEditor

Nasiona chodliwym towarem w… więzieniach

W USA w czasie pandemii spowolnieniu uległa nie tylko każda sfera gospodarki i życia publicznego, ale też dostawy żywności do więzień. Frustrację osadzonych wywołuje też mało urozmaicone menu.
20.12.2022., 10:12h
Stało się to na tyle uciążliwe dla penitencjariuszy, że niektórzy zaczęli brać dietę we własne ręce i najbardziej pożądanym przez nich towarem stały się nasiona do własnej produkcji żywności. W więzieniach nasiona owoców i warzyw stały się popularną kontrabandą dla osób chcących zmienić swoją dietę. Nasiona, choć nieszkodliwe, należą do kategorii „uciążliwej kontrabandy” – rzeczy, których więźniowie po prostu nie mogą mieć. Jednak pracownicy zakładów karnych przymykają oko, a w niektórych przypadkach nawet zachęcają więźniów do korzystania z tej możliwości.

W Centralnym Więzieniu Stanowym w Georgii, kilku mężczyzn ożywiło wcześniej nieistniejący program terapii w szklarni i zaczęło tam uprawiać rośliny. Szklarnie działały tam nieprzerwanie od lat 80-tych, a ogrodnik prowadził tam codzienne zajęcia z ogrodnictwa. Mała szklarnia była w stanie zaopatrzyć więzienną kuchnię w darmowe warzywa kilka razy w roku. W zależności od pory roku, w szklarni pojawiała się kukurydza, fasola szparagowa, ziemniaki, kapusta, rzepa i zioła. Nie wystarczyło to do regularnego wyżywienia ponad 1000 mężczyzn, ale od czasu do czasu wprowadzało zmianę w menu, na którą czekano tygodniami i którą pamiętano przez wiele tygodni.

Szklarnia została jednak zamknięta około miesiąc po rozpoczęciu blokad COVID. Problemy z łańcuchem dostaw mocno dotknęły więzienia, gdy brak kierowców ciężarówek oznaczał, że dostawy do więziennych magazynów żywnościowych były niewielkie. Nie mogąc przestrzegać programowego menu, kuchnia serwowała to, co miała. Były to zatem kasza na śniadanie, masło orzechowe na białym chlebie na obiad, ryż i herbatniki na kolację, powtarzane każdego dnia przez wiele miesięcy. Dlatego też nie dziwi fakt, że produkcję w szklarni na wniosek samych więźniów reaktywowano i teraz dostarcza ona świeże warzywa i owoce do kuchni więziennej.

jd, fot. Sierszeńska
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. maj 2024 16:31