StoryEditor

Przemysł chemiczny w kryzysie – Rosja i Białoruś zalewa Europę

Polski przemysł chemiczny znajduje się w kryzysie, nie tylko do naszego kraju, ale do całej Europy trafiają ogromne ilości produktów z Białorusi oraz Rosji.
07.06.2024., 10:23h

Jak informuje money.pl za portal wnp.pl, Rosja w swoich zasobach posiada ogromną bazę surowców potrzebnych i niezbędnych dla przemysłu chemicznego.

Rosja zwiększy produkcję nawozów do 2026 roku

Jedna z głównych firm w Rosji PhosAgro, planuje również zwiększyć produkcję związków chemicznych, które wykorzystywane są w rolnictwie. Również według danych serwisu, Rosja ma w planach do 2026 roku zwiększenie produkcji nawozów oraz substancji wykorzystywanych do ich produkcji, a także związków chemicznych wykorzystywanych w paszach dla zwierząt o około 12%. Jeżeli przeliczyć to na masę, jest to wartość 1,4 mln ton. Warto również wspomnieć, że rosyjskie firmy mają znacznie tańszą energię.

image

Manifest branży chemicznej

Prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, dr Tomasz Zieliński alarmuje, że cała ta sytuacja ma negatywny wpływ na polski rynek. W związku z tym branża chemiczna zamierza przygotować Manifest Przemysłu Chemicznego, który skierowany będzie do władz krajowych oraz Unii Europejskiej.

 

Bernat Patrycja

Źródło: money.pl

Fot: Canva

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 00:12