StoryEditor

SONDA NAWOZOWA: Ceny nawozów spadają nawet o 100 zł na tonie! Sprawdź, aktualne ceny mocznika, saletry i DAP-u!

Cena mocznika po zakończonym przetargu w Indiach, rosnące ceny nawozów w Egipcie i Ukrainie, gdzie saletra amonowa w ciągu roku podrożała o prawie 1000 zł na tonie. Jak w tym wszystkim wypada rynek nawozów w Polsce? Za ile kupimy nawozy azotowe i wieloskładnikowe? Jakie są aktualne ceny nawozów, po zmianie w Agrochem Puławy? Sprawdź, koniecznie naszą SONDĘ!
17.01.2024., 12:16h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Cena mocznika na giełdzie po indyjskim przetargu
  • Egipski rynek mocznika
  • Cena mocznika w Ameryce Północnej
  • W Ukrainie saletra amonowa podrożała o 8 tys. hrywien na tonie
  • Ceny nawozów w Niemczech - spada cena ropy i gazu, a nazowów? 
  • SONDA NAWOZOWA: Jakie są ceny nawozów w Polsce w styczniu?
  • Ceny nawozów azotowych Agrochem Puławy netto 
  • Ceny nawozów wieloskładnikowych w Agrochem Puławy netto 

Cena mocznika na giełdzie po indyjskim przetargu

Przypomnijmy, że 4 stycznia zakończył się przetarg na mocznik indyjskiej spółki National Fertilizers. W przetargu zaoferowano łącznie 2,7 mln ton, przy najniższych cenach, które wynosiły 329,40 USD za tonę dla wschodniego wybrzeża, natomiast dla zachodniego było to 316,80 USD za tonę.

Ceny te były o około 80 USD niższe niż te, które oferowano we wcześniejszym przetargu na mocznik.

Przetarg miał oczywiście wpływ na cenę mocznika. Zaraz po ogłoszeniu, cena mocznika na giełdzie NOLA nieznacznie wzrosła z 304 USD do 310 USD za tonę.

Zobacz także: SONDA NAWOZOWA: Ceny nawozów w styczniu. Osiągnęły już najwyższą wartość? Ile kosztuje teraz mocznik?

Egipski rynek mocznika

W Egipcie cena mocznika wzrosła o około 30 USD na tonie, a ma to związek z nagłym wzrostem popytu. Jak sugerują eksperci, za tym trendem pójdzie reszta światowego rynku mocznika.

Cena mocznika w Ameryce Północnej

Jak podaje Green Markets, ceny mocznika w zachodniej Kanadzie nieznacznie spadły do 635–650 CAD FOB i 660–679 USD/t z dostawą.

Mocznik spadł do 680–725 CAD/t z poprzedniego minimum na poziomie 710 CAD we wschodniej Kanadzie.

Mocznik na giełdzie NOLA notowany był po cenie 300-307 USD za zakupy na styczeń. W lutym ceny osiągnęły pułap 310–312 USD, w porównaniu z ceną z poprzednich publikacji, która wynosiła 292–308 USD.

W Ukrainie saletra amonowa podrożała o 8 tys. hrywien na tonie

Rynek nawozów w Ukrainie boryka się z problemami już drugi rok z powodu wojny. Rolnicy alarmują o niedoborach i braku dostępności w przypadku nawozów. Gdy te są dostępne, często cena okazuje się czynnikiem zaporowym.

Według ekspertów ukraiński rynek nawozowy ma powrócić do poziomu sprzed wojny. Pod koniec 2021 roku cena saletry amonowej Ostchem mieściła się w granicach około 28 tys. rubli. W czasie inwazji Rosji cena ta utrzymywała swój stały poziom. Pierwsze załamanie przyszło w kwietniu 2022 roku, kiedy agresja rosyjska odbiła się na największym producencie nawozów w Ukrainie – Odeskiego Zakładu Portowego. Zaczęły się problemy z dostawami, a pod koniec sierpnia 2022 roku w związku z gwałtownym wzrostem cen gazu, których doświadczyła cała Europa oraz wahaniami kursu walut, saletra amonowa podrożała i cena wahała się od 35,1 do 37,5 tys. ton UAH.

Zmiana w dół nastąpiła w końcu lutego 2023, częściowo ze względu na wzrost popytu i spadek cen gazu. Saletrę amonową można wtedy było kupić za 28,5 tys. UAH za tonę.

Pozostało 81% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. kwiecień 2024 15:54