StoryEditor

Nowe prawo o inspekcjach

W grudniu Rada Ministrów przyjęła projekty zmian prawa w zakresie ochrony roślin. Są to projekty ustaw o Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, o ochronie roślin przed agrofagami i o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.
20.12.2019., 15:12h
Przepisy w zakresie organizacji inspekcji mają na celu dostosować je zmian, jakie zachodzą w UE, a dotyczyć mają szczególnie laboratoriów, które będą podlegały nie jak teraz pod województwa, ale bezpośrednio pod główny inspektorat.

W zakresie zdrowia roślin konieczne są nowelizacje, pozwalające m.in. na wyznaczanie obszarów wolnych od określonych agrofagów. Ułatwi to eksport towarów z tych regionów (województw) poza UE. Taki obszar wyznaczać ma wojewoda na podstawie przepisów wykonawczych (rozporządzenia) ministra rolnictwa.

Jakość handlowa żywności jest teraz sprawdzana przez IJHAR-S i przez Inspekcję Handlową. Po zmianie prawa będzie za to odpowiedzialna tylko IJHAR-S. Ma to ułatwić szybsze reagowanie na nieprawidłowości pojawiające się na rynku.
tcz
Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 08:07