StoryEditor

Wielogatunkowa mieszanka nasiennych

Różnorodność gatunków nasiennych u Konrada Jagiełły może przyprawić o zawrót głowy. To już rodzinna tradycja, że oprócz „pospolitych” roślin, w gospodarstwie wysiewane są te dość rzadko spotykane w naszym krajobrazie rolniczym.
24.08.2021., 13:08h
Chaber czarny, mieszanka chabra bławatka trójkolorowego, szpinak, buraczek czerwony, pietruszka, marchew, sałata, rzodkiew letnia, dynia ozdobna, ogórek i nagietek to rośliny, które aktualnie uprawiam u siebie na nasiona – wymienia Konrad Jagiełło z miejscowości Lubiń pod Gostyniem. Zdarzył się też rumianek, jarmuż, konopie włókniste, trybuła, kalarepa, brukselka, brukiew, maciejka czy cukinia. Rolnik miał też propozycję zasiania perzu. Dla nasion tego ostatniego trudno jest wymyślić przeznaczenie, ale rolnik szybko wyjaśnił, że jego nasiona wysiewane są np. na skarpach czy nasypach autostradowych dla związania terenu.

Każda z roślin zajmuje przeważnie 1 ha, czasem 2 ha jak w przypadku rzodkwi. Uprawy nasienne to jednak nie jest chwilowa moda, czy tymczasowe zajęcie młodego rolnika. Okazuje się bowiem, że już dziadek pana Konrada siał warzywa nasienne.

Dwuletnie w jeden rok

– Marchew, pietruszkę czy burak wysiewam już w sierpniu z nasion. Są to rośliny dwuletnie, ale już zimą przechodzą jarowizację i wiosną szybko wypuszczają pędy nasienne. Uprawiam je więc jak zwykłe oziminy, jeśli chodzi o termin siewu czy zbioru – mówi Konrad Jagiełło. Szpinak np. wysiewany jest jesienią, we wrześniu lub październiku, zawsze punktowo. Są też rośliny wieloletnie jak np. chaber czarny. Na polu zostaje przez 4–5 lat, a po skoszeniu odrasta i ponownie wydaje nasiona. Rzodkiew siana jest na wiosnę pod koniec marca, sałata i nagietek na początku kwietnia, a dynia czy ogórek na początku maja. Te dwa ostatnie gatunki też są wysiewane punktowo.

Więcej na ten temat przeczytasz w najnowszym, wrześniowym wydaniu „top agrar Polska”.jd, fot. Daleszyński
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 11:41