StoryEditor

Skuteczny biostymulator - to dobry wzrost upraw!

Polscy rolnicy coraz częściej sięgają po innowacyjne rozwiązania zwiększające efek­tywność i opłacalność produkcji rolnej. Stosują coraz częściej produkty, które zwiększa­ją wydajność upraw bez negatywnego wpływu na środowisko. Dlatego w ostatnich latach na polskim rynku poszerza się oferta stymulatorów wzrostu oraz nawozów o działaniu biostymulującym. Wśród dostępnych produktów należy wyróżnić m.in. preparaty zawierające aminokwasy.
01.02.2022., 12:02h

Aminokwasy - to jedne z najważniejszych związków organicznych w roślinach. Stanowią bogate źródło azotu organicznego oraz podstawowy składnik budulcowy białka. Wchodzą w skład enzymów roślinnych i są prekursorami syntezy fitohormonów, odpowiadających za wzrost roślin. Są związkami naturalnie wytwarzanymi przez rośliny, jednak warto wspomóc ten proces dostarczając je dodatkowo z zewnątrz, np. wraz z nawozami.

Dostarczenie aminokwasów stymuluje rośliny do zwiększenia produkcji fitohormonów, co przekłada się na przyspieszenie wzrostu i zachodzących w nich procesów fizjologicznych. Zastosowanie aminokwasów wspomaga rozwój systemu korzeniowego w szczególności korzeni włośnikowych, co zapewnia lepsze wchłanianie i transport składników mineralnych w roślinie. Aminokwasy ograniczają skutki stresów (tj. susza, grad, przymrozki, wiatr, chłody, upały czy gwałtowne zmiany temperatury) i pozytywnie wpływają na regenerację roślin po wystąpieniu niekorzystnych warunków. Z dostarczonych aminokwasów roślina może bowiem wykorzystać gotowe białka, jakich akurat potrzebuje i skierować je w te miejsca, gdzie konieczne jest usprawnienie procesu metabolicznego.

Najcenniejsze dla roślin są aminokwasy lewoskrętne L-alfa, które są biologicznie aktywne i łatwo przyswajalne. Wytwarza się je z białek w procesie hydrolizy enzymatycznej. Metoda ta polega na rozkładzie białka przez określone enzymy, które rozkładają łączenia poszczególnych aminokwasów. W efekcie tego procesu uzyskuje się wolne i nieuszkodzone aminokwasy lewoskrętne L-alfa.

Polski producent Agro-Sorb produkuje preparaty, które zawierają wolne aminokwasy lewoskrętne (m.in. alanina, arginina, cysteina, kwas glutaminowy, glicyna, histydyna, kwas asparaginowy, izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, fenyloalanina, prolina, seryna, treonina, tryptofan, tyrozyna, walina), wytworzone w procesie hydrolizy enzymatycznej. Gamę produktów stanowią preparaty AGRO-SORB Folium, AGRO-SORB Radiculum i linia L-Amino+ w skład której wchodzą: L-Amino+, L-Amino+ Humus, L-Amino+ Ca, L-Amino+ Mg, L-Amino+ B, L-Amino+ K.

Stymulator wzrostu AGRO-SORB Folium jest przeznaczony do stosowania dolistnego
w formie opryskiwania roślin. Oprócz wysokiej zawartości biologicznie czynnych wolnych aminokwasów L-alfa zawiera mikroskładniki pokarmowe (B, Mn, Zn). Jeden litr Agro-Sorb Folium zawiera ponad 150g substancji organicznych.
Pozostałe preparaty z linii L-Amino+ czyli L-Amino+ Ca. L-Amino+ Mg, L-Amino+ B,
L-Amino+ K - to specjalistyczne środki do zapobiegania i korekty niedoborów: wapnia (Ca), magnezu (Mg), boru (B) oraz potasu (K). Zastosowanie unikalnej technologii produkcji
L-Amino+  zapewnia szybkie dostarczenie mikro- i makroelementów oraz aminokwasów do najbardziej potrzebujących miejsc w roślinie oraz ich maksymalne wykorzystanie poprzez łatwą transpirację do tkanek dzięki naturalnym biologicznie aktywnym aminokwasom L-α.

Warto stosować aminokwasy nawet kilka razy w ciągu sezonu wegetacyjnego, aby uzyskać najlepsze możliwe wyniki plonowania oraz podniesienie jakości plonu.

Producenci, którzy dotychczas nie stosowali amino­kwasów w swoich uprawach lub stosowali je tylko inter­wencyjnie, powinni rozważyć zastosowanie tej technologii jako standardowego zabiegu agrotechnicznego. Dzięki niemu uprawy zostaną przygotowane na nadejście potencjalnego stresu. Włączenie Agro-Sorb do wszelkich zabiegów dolistnych w ilości 1-2/ha zapewni wzrost rentowności produkcji. Technologia L-Amino+ jest całkowicie bez­pieczna dla środowiska. Preparaty z linii AGRO-SORB mogą być aplikowane łącznie z większością powszechnie stosowanych środków ochrony roślin. Szczególnie korzystne jest połączenie Agro-Sorb Folium z fungicydami i/lub insektycydami i/lub nawozami dolistnymi. 


Zastosowanie skutecznych aminokwasów w odpowiednich terminach zagwarantuje odpowiedni plon i, co za tym idzie, wyższy zarobek dla rolników. W związku z nieprzewidywalną sytuacją rynkową jest to najwyższy czas, by podjąć decyzję o zakupie preparatów Agro-Sorb na bieżący sezon uprawowy.


 

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 16:41