StoryEditor

Pierwsze roboty pracują już na polach. Jak sobie radzą?

Roboty na polach to nie przyszłość, a teraźniejszość. Pierwsze autonomiczne maszyny pracują już na polskich polach, na razie w formie pokazów i testów, ale pierwsze zamówienia spływają. Jak roboty radzą sobie w pracy?
24.11.2022., 11:11h

Roboty w rolnictwie są już teraźniejszością

Robotyzacja w rolnictwie to nic nowego. Pierwsze roboty udojowe liczą już ponad 20 lat, a pierwszy robot udojowy w Polsce firmy DeLaval zaczął pracować w 2008 roku. W kolejnych latach w budynkach pojawiały się roboty podające paszę czy wyrzucające obornik. Ich celem było ograniczenie pracy rąk ludzkich. Kolejnym obszarem jest już uprawa polowa. Na razie na mniejszą skalę, bo roboty pojawiają się tam, gdzie najbardziej potrzeba wielu pracowników, co szczególnie spotęgowała wojna w Ukrainie i coraz wyższe koszty pracy. Dlatego inwestycje w roboty zaczynają się opłacać.

Autonomiczne maszyny z centymetrową dokładnością wykonują zaprogramowane przez nas zadanie. Odciążają rolnika w pracy i mogą pracować bez przerwy. Człowiekowi pozostaje jedynie zaplanowanie pracy i doglądanie upraw, przynajmniej w teorii. Są różne kierunki pracy robotami – od najmniejszych pomocników koszących trawę pod koronami drzew w sadzie po takie, które zastępują tradycyjny ciągnik.

Skupiliśmy się na robotach specjalistycznych, które zaprezentowane zostały na targach Agro Show.

Zasilany słońcem Farmdroid

Ro...

Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 19:41