StoryEditor

Prywatny obrót ziemią w Polsce. Jakie uprawnienia ma KOWR wobec rolników?

Wielu rolników zastanawia się, dlaczego w obrocie ziemią często nie mogą realizować transakcjiwg własnego uznania. W jakich sytuacjach w obrót gruntami rolnymi włącza się KOWR i na jakiej podstawie?
09.12.2022., 12:12h

Agencje obsługujące rolnictwo działają już ponad 30 lat. Agencja Rynku Rolnego założona w czerwcu 1990 r. oraz młodsza od niej o ponad rok Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa (październik 1991 r.) już nie istnieją. Ta druga jeszcze w 2003 r. została przekształcona w Agencję Nieruchomości Rolnych, co nie uchroniło jej przed połączeniem z ARR w Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa 1 września 2017 r. Trzecią z agencji – Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wszyscy znają najlepiej.

Gospodarowanie zasobem ziemi rolnej

KOWR powstał z połączenia dwóch agencji – od rynku rolnego i od nieruchomości. Liczne obowiązki, jakie spadły na Ośrodek „wymagają” nadzwyczajnych uprawnień. W tym zakresie ustawodawca stanął na wysokości zadania, a nawet dołożył od siebie trochę więcej.

Każdy może samodzielnie ocenić, czy wszystkie prawa, jakie otrzymała ta instytucja, mają zapewnić osiągnięcie celów. Skupimy się na faktach, czyli… przepisach. Zatem, na co może sobie pozwolić KOWR i w stosunku do kogo? Działalność KOWR reguluje ustawa o jego powołaniu.

Do najważniejszych zadań na rynku ziemi rolnej należy:

  • restrukt...
Pozostało 88% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. kwiecień 2024 21:04