StoryEditor

ASF w Hesji utrudnia żniwa. Jakie ograniczenia mają rolnicy?

W Hesji, w centralnych Niemczech wykryto już 9 przypadków ASF u dzików. Tamtejsi rolnicy mają poważne problemy. Jakie?
07.07.2024., 08:00h

Po pierwszym wykryciu afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzika w dystrykcie Groß-Gerau w południowej Hesji 15 czerwca br., liczba przypadków ASF wzrosła do dziewięciu (stan na 3 lipca 2024 r.). Strefa objętra ograniczeniami rozszerzyła się znacząco. 

Jaki ASF ma wpływ na rolników?

ASF w sposób oczywisty utrudnia życie producentom świń, ze względu na trudniejsze możliwości przemieszczania świń i wzmocnienie zasad bioasekuracji, jednak ASF drastycznie wpływa również na rolników, którzy nie mają produkcji zwierzęcej, a chcą dostać się na swoje pola żeby wymłócić jęczmień. Niestety takiej możliwości zostali pozbawieni. 

image

Pierwsze ognisko ASF potwierdzono również w Niemczech

W strefie objętej ograniczeniami trwają intensywne poszukiwania padłych dzików z udziałem psów i dronów. Oprócz ograniczeń dotyczących wprowadzania do obrotu trzody chlewnej i mięsa, szczególnie problematyczne są znaczące ograniczenia w uprawie gruntów:  

  • Zakaz mechanicznej uprawy i zbioru do odwołania. Wyjątkiem są uprawy winorośli i uprawy specjalne oraz kukurydza do 1 m wysokości. Celem jest zapobieganie rozproszeniu się dzików. Specjalne zezwolenia są dostępne na żądanie i są pilnie potrzebne ze względu na rozpoczęte zbiory zbóż.  
  • Trawy, siana i słomy uzyskanych w strefie zakażonej nie można używać jako paszy, ściółki ani materiału do zabawy dla świń. Chyba, że materiał był przechowywany w bezpieczny sposób chroniony przed dzikami przez co najmniej sześć miesięcy lub poddawany obróbce cieplnej w temperaturze co najmniej 70°C przez co najmniej 30 minut. 
  • Ziarno należy przechowywać w sposób bezpieczny, przez co najmniej 30 dni przed użyciem w chlewni. Jeżeli zebrany materiał nie jest wykorzystywany w chlewie, nie ma specjalnego okresu przechowywania. 

W Niemczech do 1 lipca br. wyznaczono jedno ognisko ASF w gospodarstwie oraz 142 przypadki u dzików. W całej UE wyznaczono od początku roku 93 ogniska ASF u świń i 3342 przypadki u dzików. 

oprac. dkol na podst. topagrar.com

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. lipiec 2024 09:14