StoryEditor

Ognisko ASF pod Gnieznem: Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Dominika Kmet apeluje do hodowców!

Wystarczy jedno ognisko ASF i nawet kilkanaście gospodarstw zajmujących się produkcją świń w okolicy może być zlikwidowanych w uboju prewencyjnym. Jest ważny apel lek. wet. Dominiki Kmet, Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Poznaniu odnośnie bioasekuracji.
04.07.2024., 10:53h

W miejscowości Ujazd w powiecie gnieźnieńskim w woj. wielkopolskim wyznaczono ognisko ASF. Jak podaje Wielkopolska Wojewódzka Lekarz Weterynarii Dominika Kmet, w gospodarstwie utrzymywano 52 świnie w cyklu zamkniętym.

- Na ten moment dokładne informacje na temat liczby stad w promieniu 3 i 7 km są ustalane. Natomiast w promieniu 1 km jest aż 18 gospodarstw, utrzymujących około 1800 szt. Dane były ustalone na podstawie informacji z ARiMR. 15 gospodarstw znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie – podaje lek. wet. Dominika Kmet.

Stado, w którym wystąpił ASF zostało zlikwidowane, trwa dezynfekcja wstępna.

- Obecnie trwa wybijanie świń w gospodarstwach kontaktowych oraz ubój prewencyjny – dodała Wojewódzka Lekarz Weterynarii.

image
FOTO: GIW

Kiedy zostaną wyznaczone strefy ASF?

Rolnicy informują, że strefy ASF ustalane rozporządzeniem wydawanym przez Wojewodę różnią się od tych, które wydaje Komisja Europejska. Zapytaliśmy z czego to wynika.

- Ostatnie rozporządzenie KE wydała w ubiegłym tygodniu, także kolejnego należy się spodziewać za 2-3 tygodnie. Jeśli chodzi o obszar zagrożony i zapowietrzony, to rozporządzenie Wojewody zostanie opublikowane zdecydowanie wcześniej – podkreśliła lek. wet. Dominika Kmet. Zaznaczyła, że Inspektoraty Weterynarii podczas ustalania stref posługują się danymi w promieniu 3 i 7 km od ogniska, natomiast KE nieco inaczej na to patrzy.

- Komisja może obszary nieznacznie powiększyć. W tym przypadku bierze pod uwagę ukształtowanie terenu, obsadę trzody chlewnej, zalesienie. Jeżeli KE oceni, że ryzyko jest większe, to może również powiększyć obszar – wyjaśnia WLW w Poznaniu.

Pamiętajcie o bioasekuracji!

- Warto pamiętać, szczególnie teraz, kiedy ryzyko rozprzestrzeniania ASF jest tak wysokie, żeby zwiększać możliwości bioasekuracji. Konieczne jest przebranie się w odzież ochronną, zmiana obuwia oraz stosowanie środków dezynfekcji zgodnie z instrukcją – podkreśliła lek. wet. Dominika Kmet. Przypomniała hodowcom, że wczoraj ruszył nabór na refundację zakupu odzieży ochronnej, środków, mat czy nawet budowy ogrodzenia czy przebudowy budynków. Pisaliśmy o tym wczoraj, warto skorzystać ze środków i złożyć wniosek, bo zwrot kosztów sięga nawet 100 proc.

- Wydaje mi się, że ta czujność względem ASF została trochę uśpiona i także dlatego wirus zaczął się częściej pojawiać – dodaje.

image

Dopłaty do bioasekuracji nawet 100 proc. refundacji: ruszył nabór wniosków (POBIERZ WNIOSEK I INSTRUKCJĘ)

Kto odpowiada za zabezpieczenie gminy?

Za zabezpieczenie obszaru gminy np. w maty dezynfekcyjne i znaki o ograniczeniu prędkości są odpowiedzialni burmistrzowie i wójtowie.

- Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Wojewody władze powinny wykonać takie zabezpieczenia. Trzeba pamiętać, że jest okres letni i środek dezynfekcyjny szybko paruje, więc należy go często uzupełniać. Można się porozumieć ze Strażą Pożarną, żeby to wykonywali regularnie. To już jest kwestia dobrej współpracy na terenie gminy – podkreśla lek. wet. Dominika Kmet.

Akurat w tej gminie okoliczne OSP w Kiszkowie wzorowo podeszło do zabezpieczenia obszaru, bierze udział w akcji informacyjnej, ale również zabezpiecza gminę w maty dezynfekcyjne.

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 08:52