StoryEditor

ASF znów w tej samej miejscowości woj. warmińsko-mazurskim! To już 10. ognisko!

Na mapie GIW pojawił się kolejny czerwony punkt, oznacza to, że mamy już 10 ognisk ASF w Polsce. Wirus atakuje na razie niewielkie chlewnie.
19.06.2024., 14:57h

Na mapie Głównego Inspektoratu Weterynarii dot. występowania ASF w Polsce zaznaczono kolejny punkt oznaczający ognisko. Sprawa dotyczy znów tej samej miejscowości na Warmii i Mazurach.

Gospodarstwo znajduje się w miejscowości Szwarcenowo, w gminie Biskupiec, w powiecie nowomiejskim. Na fermie utrzymywano 540 świń. Gospodarstwo znajduje się tuż obok fermy, gdzie wyznaczono 6. ognisko ASF w tym roku. Utrzymywano tam 600 świń. 

image

Drugie ognisko ASF w woj. warmińsko-mazurskim! Ognisko już zlikwidowano

W woj. warmińsko-mazurskim wyznaczono już 5 ognisk, cztery z nich w powiecie nowomiejskim, jedno w powiecie iławskim. Jest to obszar, gdzie występuje dość duże zagęszczenie produkcji świń. 

ASF w UE

Jak wynika z raportu z dnia 17 czerwca, w Unii Europejskiej wyznaczono w sumie 77 ognisk ASF na fermach, z czego najwięcej w Rumunii, bo aż 60. W populacji dzików ASF również szaleje, bo przypadków w całej UE wyznaczono 3085, a w Polsce ponad 900. 

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. lipiec 2024 11:49