StoryEditor

ASF: wyznaczono już 7 ognisk. Gdzie tym razem zaatakował wirus?

Liczba ognisk lawinowo rośnie, ASF rozszalał się na dobre. Od wyznaczenia pierwszego ogniska minęło niecałe dwa tygodnie. Gdzie tym razem uderzył wirus?
16.06.2024., 16:08h

Na mapie GIW pojawiło się kolejne ognisko ASF. Niestety wirus znów zaatakował w woj. warmińsko-mazurskim, w miejscowości Czachówki, w gminie Biskupiec, w powiecie nowomiejskim. Gospodarstwo znajduje się bardzo blisko 6. ogniska ASF, które wyznaczono w miejscowości Szwarcenowo oraz w strefie różowej. To już trzecie ognisko ASF w woj. warmińsko-mazurskim. 

Jak poinformował naszą Redakcję Grzegorz Kleps, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Mieście Lubawskim w gospodarstwie utrzymywano 424 świnie w cyklu zamkniętym. W okolicy prowadzone są badania, niestety jest jeszcze jedno podejrzenie wystąpienia choroby, próbki pobrano i zostały wysłane do badania w kierunku ASF. 

ASF w Polsce

Od 4 czerwca wyznaczono już 7 ognisk ASF u świń i 896 przypadków ASF u dzików. Rozwojowi choroby sprzyjają warunki atmosferyczne i niestety również prace polowe. Chorobę wykryto w woj. zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubelskim i woj. warmińsko-mazurskim. 

image

Drugie ognisko ASF w woj. warmińsko-mazurskim! Ognisko już zlikwidowano

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. lipiec 2024 09:03