StoryEditor

Chcemy zredukować populację dzików, a nie ją zniszczyć

– Mimo bardzo dużej, wręcz heroicznej pracy myśliwych, populacja dzików wymknęła nam się spod kontroli. W stosunku do pierwotnych planów odstrzału dzików na sezon 2019/2020 wykonaliśmy 227% planu – mówił podczas organizowanego przez „top agrar Polska” webinarium na temat ASF dr Paweł Lisiak, łowczy krajowy Polskiego Związku Łowieckiego.
26.06.2020., 18:06h
Łowczy krajowy przekonywał, że myśliwi w Polsce pozyskali 2,89 dzika na jednego polującego. Dla porównania w stawianych polskim myśliwym za wzór Niemczech było to 1,54, a więc bez mała dwa razy mniej.

Zdaniem Lisiaka współpraca na linii rolnicy–myśliwi układa się coraz lepiej. Może nie jest ona jeszcze idealna i wiele jest wciąż do zrobienia, ale trzeba stawiać na współpracę. Wprowadzenie nokto- i termowizji oraz ta właśnie współpraca, gdzie myśliwy czeka na informację, gdzie są dziki, bardzo usprawniły działania i polowania stały się skuteczniejsze.

– Jako myśliwi troszczymy się o populację i nie chcemy jej zniszczyć, a zredukować do bezpiecznego poziomu. Zdajemy sobie sprawę, że ASF wymusza na nas te działania – wyjaśniał łowczy.

Pełną relację z webinarium na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym, lipcowym wydaniu dodatku „top świnie”.


Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 09:54