Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Niemcy – populacja dzików może liczyć 5 mln szt.?

31.01.2018

Drukuj

Niemcy – populacja dzików może liczyć 5 mln szt.?

Artykuł dostępny

W sezonie łowieckim 2016/2017 niemieccy myśliwi odstrzelili dokładnie 589 417 dzików. Liczba podawana przez tamtejszy związek łowiecki obejmuje również 4% padłych zwierząt tego gatunku. W ostatnich ośmiu latach, w każdym sezonie populacja dzików była redukowana średnio o 400–600 tys. szt. W porównaniu do sezonu łowieckiego 1976/77 liczba upolowanych dzików wzrosła o 350%.

r e k l a m a

Jak podaje susonline.de, według ekspertów łowieckich w Niemczech odstrzeliwane jest każdego roku 10–20% populacji, co zależy m.in. od warunków pogodowych w zimie oraz intensywności i powodzenia polowań.  Oznaczałoby to, że za naszą zachodnią granicą populacja dzików wynosi od 3 do 5 mln szt.! Szacunki te stoją w sprzeczności z często podawaną liczbą 400 tys. szt dzików. Jaka jest zatem prawda?

Wysoka liczba wypadków komunikacyjnych z udziałem dzików – blisko 27,5 tys. w sezonie 2015/16 świadczy o ekspansji tych zwierząt. Tylko w Bawarii i Badenii-Wirtembergii dziki spowodowały 8 tys. wypadków samochodowych.

Ze statystyk wynika, że największe zagęszczenie dzików jest notowane w tzw. nowych landach na wschodzie Niemiec, co podnosi ryzyko przedostania się afrykańskiego pomoru świń ASF do tego kraju.

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek zbóż: ceny skupu mogą jeszcze spaść

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii