Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Niemcy przygotowują się na pięć lat walki z ASF. Ten czarny scenariusz może się spełnić?

Obrazek

Sytuacja różni się od tego, czego doświadczyły Belgia i Czechy, uważają eksperci.

Dominika Mulak17 września 2021, 15:18
Nie jest to zbyt optymistyczny scenariusz dla niemieckiego przemysłu trzody chlewnej, ale eksperci uważają, że Niemcy mogą być zmuszone do walki jeszcze przez pięć lat, aby całkowicie wyeliminować afrykański pomór świń z populacji dzików. 

- Sytuacja związana z obecnością ASF w Niemczech różni się od tej w Belgii czy Czechach, czyli krajach, którym udało się zwalczyć chorobę. Wynika to z faktu, że kraje te musiały walczyć z pomorem tylko punktowo, podczas gdy w Niemczech jest on szeroko rozprzestrzeniony wzdłuż całej granicy z Polską - wyjaśniła Carola Sauter-Louis, szefowa niemieckiego Federalnego Instytutu Badań nad Zdrowiem Zwierząt (FLI). 

Sauter-Louis zapewniła, że 5-letni scenariusz walki z afrykańskim pomorem świń ma być podobny do tego w Estonii, gdzie aby zapobiec ponownemu zakażeniu dzika przez ASF, estońskie władze weterynaryjne stwierdziły, że należy utrzymać gęstość obsady wynoszącą 1 zwierzę na 1000 hektarów powierzchni łowieckiej. Co prawda, zgodnie z decyzją Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE), Estonia uzyskała status kraju wolnego od ASF na razie w przypadku świń domowych jednak liczba przypadków u dzików zauważalnie spada z każdym dniem.

Gdyby podobny schemat zastosować w zachodniej Polsce, oznaczałoby to, że za około 5 lat najgorsze byłoby już za nami.

Niemcy pracują jednak nad poprawą sytuacji i budowany jest drugi płot, który uzupełni ten dotychczasowy. Miałby on zostać ukończony w listopadzie tego roku, a korytarz, który utworzy się pomiędzy dwoma ogrodzeniami, będzie chronił resztę kraju przed ASF. - Po ukończeniu drugiego ogrodzenia, sytuacja w pozostałej części kraju powinna być bardzo podobna do tej, z jaką mamy do czynienia w Belgii i Czechach - podsumowała Sauter-Louis.

www.euromeatnews.com


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)