Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Polska nie wykorzystała 35 mln zł z UE na walkę z ASF

27.11.2018

Drukuj

Polska nie wykorzystała 35 mln zł z UE na walkę z ASF

Artykuł dostępny

Ponad rok temu, 11 września 2017 r. Komisja Europejska wydała rozporządzenie wykonawcze w sprawie nadzwyczajnej formy pomocy gospodarstwom utrzymującym nie więcej niż 50 świń w przypadku wstrzymania produkcji wieprzowiny z powodu nowych wymagań związanych ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń. Bruksela przeznaczyła na ten cel 9,3 mln euro z budżetu Wspólnej Polityki Rolnej. Był to pierwszy od 4 lat przypadek zastosowania tego rodzaju pomocy dla kraju członkowskiego od czasu reformy WPR, czyli od 2013 r.

r e k l a m aPolska miała ponad rok na skorzystanie z tych środków, pieniądze powinny zostać wypłacone polskich rolnikom najpóźniej do 19 września tego roku. O efekty tej pomocy zapytali posłowie Platformy Obywatelskiej, którzy złożyli w tej sprawie interpelacje do ministerstwa rolnictwa.

O pomoc za pośrednictwem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mogli starać się hodowcy, którzy utrzymywali w okresie od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2017 r. nie więcej niż 50 świń, i których gospodarstwa były położone w obszarze występowania wirusa i w regionach najbardziej zagrożonych chorobą. Wysokość pomocy była liczona od stałej ceny za zwierzęcia i miała rekompensować krótkotrwałe straty w dochodzie z produkcji. Stawki pomocy wynosiły 190 zł w przypadku prosiąt i 300 zł w przypadku innych świń. W  założeniach program miał sfinansować rekompensaty za 10 tys. prosiąt i 171 654 świń, czyli łącznie za ponad 180 000 zwierząt.

Efekty programu

Po ponad roku okazało się, że z programu skorzystało tylko 1446 rolników na łączną kwotę ok. 5,6 mln zł. Pomoc wypłacono za niewiele ponad 19 tys. świń, czyli nie wykorzystano prawie 90% środków przyznanych Polsce przez Komisję Europejską. 


Polecany artykuł

ASF: Myśliwi obarczają winą rolników– Brak wykorzystania przez Polskę środków został odczytany w Brukseli jako kolejna nieudolność polskiego rządu w walce z wirusem ASF. Teraz trudno będzie Polsce starać się o środki w Komisji Europejskiej na walkę z tą chorobą – powiedziała jedna  autorek interpelacji Dorota Niedziela.

Rząd przyznaje, że maksymalna kwota środków nie została wykorzystana w całości, ale podkreśla, że „nie oznacza to, że Polska będzie musiała zwracać środki finansowe do budżetu UE”.  Zdaniem resortu rolnictwa na stopień wykorzystania kwoty środków finansowych w ramach omawianego mechanizmu pomocy wpływ miała m.in. struktura gospodarstw, które ubiegały się o przedmiotową pomoc.

– Średnia liczba świń wynikająca z wydanych przez ARiMR decyzji w ramach mechanizmu wyniosła 13 szt. Może to świadczyć o tym, że wyłącznie najmniejsze gospodarstwa podjęły decyzję o złożeniu wniosku o przyznanie przedmiotowej pomocy, której warunkiem otrzymania było m.in. zaprzestanie produkcji minimum na dwa lata. Producenci, którzy zamierzają dostosować swoje gospodarstwa do  wymagań bioasekuracji i w okresie krótszym niż ww. dwa lata ponownie podjąć produkcję świń, nie ubiegali się o przyznanie omawianej pomocy - odpowiedział resort rolnictwa posłom PO.

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek świń: Fakty są bezlitosne

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii