StoryEditor

Specustawa ASF: Wojsko, Policja, Straż Graniczna i Straż Pożarna pomogą w odstrzale dzików!

Odstrzał dzików to priorytet walki z afrykańskim pomorem świń. W tym celu została przygotowana specjalna ustawa, która ma umożliwić służbom mundurowym wzięcie udział w polowaniach. Poza tym rząd zamierza się skupić na zbieraniu padłych dzików oraz wprowadzania zasad bioasekuracji. 
27.01.2020., 09:01h
O sprawę walki z afrykańskim pomorem świń zapytał w Sejmie poseł Andrzej Gawron z Prawa i Sprawiedliwości.

- Niektórzy rolnicy całkowicie nastawili się na hodowlę świń, zadłużając gospodarstwo, czasami biorąc duży kredyt, i teraz mają obawy o swoją przyszłość. W kontekście tych dyskusji zawsze pojawia się temat redukcji dzików czy też odnajdywania dzików padłych i utylizacji. Prosiłbym o szczegółową informację, jakie działania są podejmowane w tej sprawie – redukcji dzików, bioasekuracji - mówił poseł A. Gawron.

Zdaniem wiceministra rolnictwa Szymona Giżyńskiego szansę na poprawę walki z ASF daje przygotowana przez posłów tzw. specustawa w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt.

-  W czym ona przynosi przełom? W tym, że opisuje i stwarza nowe instytucje, czyli nowe możliwości, w postaci odstrzału dzików wykonanego na konkretnym obszarze, z nakazu wydanego przez wojewodę, na wniosek wojewódzkiego lekarza weterynarii, w drodze rozporządzenia, na podstawie przepisów o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych - tłumaczył wiceminister Giżyński, który podkreślił, że teraz do dzików ...
Pozostało 65% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 22:58