StoryEditor

USA: 500 milionów dolarów na zapobieganie ASF

Departament rolnictwa USA przeznaczy dodatkowe fundusze na ochronę producentów wieprzowiny przed ASF. Planowany budżet na ten cel to pół miliarda dolarów. 
18.10.2021., 15:10h

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) planuje przeznaczyć 500 milionów dolarów na zapobieganie ASF w ramach funduszu USDA CCC (Commodity Credit Corporation). CCC jest korporacją rządową utworzona w 1933 r., realizującą konkretne programy rolnicze ustanowione przez Kongres.

Branża jest wdzięczna

– Dziękujemy sekretarzowi Vilsackowi za zapewnienie dodatkowych funduszy na wysiłki mające na celu ochronę ponad 60 000 amerykańskich producentów wieprzowiny przed tą wyniszczającą chorobą – powiedziała prezes NPPC (Krajowa Rada Producentów Wieprzowiny), Jen Sorenson – Stany Zjednoczone pozostają wolne od ASF, a amerykański przemysł wieprzowy od kilku lat robi wszystko, co w jego mocy, aby utrzymać ten status. Te fundusze pomogą w tym wysiłku.

– Wyzwania wynikające z pojawienia się chorób odzwierzęcych stanowią zagrożenie dla producentów w naszym kraju. Wybuch afrykańskiego pomoru świń w USA miałby niszczący wpływ na przemysł trzody chlewnej. Niezwykle ważne jest, aby ta choroba nie pojawiła się w naszym kraju – napisał na Twitterze sekretarz rolnictwa, Tom Vilsack.

Bob Acord, konsultant NPPC i były pracownik Inspekcji Zdrowia Zwierząt i Roślin (APHIS), stwierdził, że taki poziom finansowania jest bezprecedensow, zarówno pod względem kwoty przeznaczonej na chorobę zwierząt, jak i uzyskania funduszy z góry, zanim w ogóle choroba pojawi się w kraju.

ASF jest na progu USA

ASF został niedawno wykryty na Dominikanie i na Haiti, po raz pierwszy od 40 lat choroba wystąpiła na półkuli zachodniej. APHIS natychmiast podjął kroki w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się choroby na kontynentalną część Stanów Zjednoczonych oraz na terytoria Puerto Rico.

Odkąd ASF zaczął rozprzestrzeniać się w Azji w 2018 roku, NPPC apelowało do Kongresu i USDA o środki zapobiegawcze, prosząc m.in. o fundusze na powołanie dodatkowych inspekcji rolniczych, zwiększenie personelu służb weterynaryjnych, fundusze na Zapasy Weterynaryjne APHIS na sprzęt do eutanazji świń i dodatkowe urządzenia do mycia samochodów ciężarowych przewożących zwierzęta gospodarskie.

Bioasekuracja i plan działania

NPPC stale edukuje amerykańskich producentów wieprzowiny na temat środków ostrożności w celu ochrony pogłowia krajowego. W takie działania wlicza się także zachowanie ostrożności podczas przyjmowania gości na gospodarstwie, jeśli przyjechali z regionów, w których występuje ASF.

Rada zaleca także znajomość protokołów bezpieczeństwa biologicznego w celu zapewnienia spójnej praktyki zabezpieczającej. Doradza też omawianie protokołów z dostawcami pasz, szczególnie w zakresie pochodzenie składników, które są używane w recepturach pasz dla trzody chlewnej.

– ASF to poważna choroba, która ma poważne konsekwencje dla producentów wieprzowiny – powiedziała Sorenson – Cieszymy się, że USDA zdaje sobie sprawę z powagi tego zagrożenia i przeznacza wiele zasobów, aby sobie z nim poradzić i chronić krajowych producentów wieprzowiny.

al na podst. EuroMeatNews, Twitter
fot. Sec. Tom Vilsack, Twitter

Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 11:26