Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Mazowsze: Nowa obora na ponad 500 krów

Obrazek

Ponad 500 stanowisk dla krów, pierwsza w Polsce karuzelowa hala udojowa AutoRotor typu Subway, nowoczesne aparaty udojowe, ciekawy system zarządzania gnojowicą i zewnętrzny schładzalnik na 20 tys. l – to tylko niektóre ciekawostki w nowej oborze Państwa Duszaków, która została oficjalnie otwarta 25 maja.

Marcin Jajor26 maja 2019, 11:30
Kilkaset osób zjechało do niewielkiej miejscowości Ogródek (woj. mazowieckie). To tu dokonano oficjalnego otwarcia jednej z największych i najnowocześniejszych obiektów inwentarskich w okolicy. Mowa o oborze czteropokoleniowej rodziny Duszaków, której historię rozwoju zapoczątkował dzisiejszy senior rodu Tadeusz Duszak, dysponując zaledwie 10 ha ziemi i 13 krowami mlecznymi. W latach osiemdziesiątych ub. wieku pałeczkę po nim przejął syn Leszek, który najpierw z żoną Barbarą, a następnie z synami Tomaszem i Piotrem oraz synowymi Agnieszką i Małgorzatą, sukcesywnie rozwijał gospodarstwo aż do teraz. Czwarte pokolenie rodziny to Olga, Julia, Kacper i Bartek.

Rodzina dysponuje łącznie 360 ha ziemi, w tym 140 w dzierżawie i jak zapowiada Tomasz Duszak, to prawdopodobnie nie koniec. Jak podkreśla w rozmowie z „top agrar Polska”, zakup kolejnych gruntów wydaje się koniecznością dla zapewnienia odpowiedniej bazy paszowej dla planowanego stada ponad 500 krów dojnych. Póki co na fermie jest utrzymywanych 250 szt. o przeciętnej wydajności 9,5 tys. kg mleka/rok. Są póki co dojone na niewielkiej hali udojowej 2 x 4 autotandem.

– Pomysł na nową oborę narodził się w 2016 roku, a pracę rozpoczęto 1 sierpnia 2018 roku. Obiekt powstał w 10 miesięcy. Wcześniej wielokrotnie odwiedzaliśmy wiele innych gospodarstw, spotykali się z ekspertami z różnych firm i dyskutowali o konkretnych systemach utrzymania zwierząt. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na czterorzędową oborę ze zgarniaczami i centralnym stołem paszowym o szerokości 5 m. Cały obiekt posiada stalową konstrukcję z dwoma rzędami słupów podporowych rozmieszczonych do 6 metrów, a jego wymiary to 132 długości i 36 m szerokości – mówią Agnieszka i Tomasz Duszak.

Ze względu na system premiowania wysokiej jakości mleka (firma Hochland), hodowcy postanowili zainwestować w niemalże wszystkie najnowsze osiągnięcia związane z techniką doju. Pierwszy ważny element to aparaty udojowe z kolektorami mlecznymi IQ z czterema osobnymi komorami, które umożliwiają dój każdej ćwiartki indywidualnie.

– Mleko z każdej ćwiartki trafia do oddzielnego pojemnika, po to by nie przenosić krzyżowo potencjalnych patogenów z jednego strzyka na drugi. Kolejny etap to automatyczny dipping, który pozwala zabezpieczyć strzyk po doju, tak by ograniczyć niebezpieczeństwo zakażenia ze środowiska oraz automatyczna dezynfekcja aparatu udojowego po każdym doju – zaznacza Wojciech Tynkiewicz z firmy GEA.

Jednym z ważnych elementów wyposażenia karuzelowej hali na 40 stanowisk, są także ramiona pozycjonujące (PosiForm). Za ich pomocą aparat udojowy jest podnoszony i ustawiany w taki sposób by znajdował się możliwie blisko strzyków. Z kolei po doju jest obniżany.– To ważne w momencie, kiedy krowy wycofują się po oddaniu mleka. Wiszący tuż obok nich aparat mógłby utrudnić wyjście, a przy tym zostać przez nie nieopatrznie uszkodzony. Trafia pod spód, gdzie jest przemywany kwasem octowym i wodą oraz suszony sprężonym powietrzem i wodą. Nie ma opcji, by jakiś patogen został przeniesiony z krowy na krowę i ze strzyka na strzyk – podkreśla Tynkiewicz.

mj
Fot. Jajor1 z 11
Moment święcenia obory Państwa Duszaków

Moment święcenia obory Państwa Duszaków

2 z 11
Nowa obora w miejscowości Ogródek dla ponad 500 krów

Nowa obora w miejscowości Ogródek dla ponad 500 krów

3 z 11
W uroczystości uczestniczyło kilkaset osób

W uroczystości uczestniczyło kilkaset osób

4 z 11
Rodzina Duszaków tuż po święceniu

Rodzina Duszaków tuż po święceniu

5 z 11
Otwarcie obory było okazją do spotkania z przedstawicielami kilkudziesięciu firm

Otwarcie obory było okazją do spotkania z przedstawicielami kilkudziesięciu firm

6 z 11
Karuzelowa hala udojowa z 40 stanowiskami

Karuzelowa hala udojowa z 40 stanowiskami

7 z 11
Aparat udojowy z dojem ćwiartkowym

Aparat udojowy z dojem ćwiartkowym

8 z 11
Wojciech Tynkiewicz z firmy GEA

Wojciech Tynkiewicz z firmy GEA

9 z 11
Obora Państwa Duszaków będzie wyposażona w legowiska z separatem

Obora Państwa Duszaków będzie wyposażona w legowiska z separatem

10 z 11
Poczekalnia wyposażona w naganiacz krów

Poczekalnia wyposażona w naganiacz krów

11 z 11
Agnieszka i Tomasz Duszak

Agnieszka i Tomasz Duszak

Picture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)