StoryEditor

Mazowsze: Nowa obora na ponad 500 krów

Ponad 500 stanowisk dla krów, pierwsza w Polsce karuzelowa hala udojowa AutoRotor typu Subway, nowoczesne aparaty udojowe, ciekawy system zarządzania gnojowicą i zewnętrzny schładzalnik na 20 tys. l – to tylko niektóre ciekawostki w nowej oborze Państwa Duszaków, która została oficjalnie otwarta 25 maja.
26.05.2019., 11:05h
Kilkaset osób zjechało do niewielkiej miejscowości Ogródek (woj. mazowieckie). To tu dokonano oficjalnego otwarcia jednej z największych i najnowocześniejszych obiektów inwentarskich w okolicy. Mowa o oborze czteropokoleniowej rodziny Duszaków, której historię rozwoju zapoczątkował dzisiejszy senior rodu Tadeusz Duszak, dysponując zaledwie 10 ha ziemi i 13 krowami mlecznymi. W latach osiemdziesiątych ub. wieku pałeczkę po nim przejął syn Leszek, który najpierw z żoną Barbarą, a następnie z synami Tomaszem i Piotrem oraz synowymi Agnieszką i Małgorzatą, sukcesywnie rozwijał gospodarstwo aż do teraz. Czwarte pokolenie rodziny to Olga, Julia, Kacper i Bartek.

Rodzina dysponuje łącznie 360 ha ziemi, w tym 140 w dzierżawie i jak zapowiada Tomasz Duszak, to prawdopodobnie nie koniec. Jak podkreśla w rozmowie z „top agrar Polska”, zakup kolejnych gruntów wydaje się koniecznością dla zapewnienia odpowiedniej bazy paszowej dla planowanego stada ponad 500 krów dojnych. Póki co na fermie jest utrzymywanych 250 szt. o przeciętnej wydajności 9,5 tys. kg mleka/rok. Są póki co dojone na niewielkiej hali udojowej 2 x 4 autotandem.

– Pomysł na nową oborę narodził się w 2016 roku, a pracę rozpoczęto 1 sierpnia 2018 roku. Obiekt powstał w 10 miesięcy. Wcześniej wielokrotnie odwiedzaliśmy wiele innych gospodarstw, spotykali się z ekspertami z różnych firm i dyskutowali o konkretnych systemach utrzymania zwierząt. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na czterorzędową oborę ze zgarniaczami i centralnym stołem paszowym o szerokości 5 m. Cały obiekt posiada stalową konstrukcję z dwoma rzędami słupów podporowych rozmieszczonych do 6 metrów, a jego wymiary to 132 długości i 36 m szerokości – mówią Agnieszka i Tomasz Duszak.

Ze względu na system premiowania wysokiej jakości mleka (firma Hochland), hodowcy postanowili zainwestować w niemalże wszystkie najnowsze osiągnięcia związane z techniką doju. Pierwszy ważny element to aparaty udojowe z kolektorami mlecznymi IQ z czterema osobnymi komorami, które umożliwiają dój każdej ćwiartki indywidualnie.

– Mleko z każdej ćwiartki trafia do oddzielnego pojemnika, po to by nie przenosić krzyżowo potencjalnych patogenów z jednego strzyka na drugi. Kolejny etap to automatyczny dipping, który pozwala zabezpieczyć strzyk po doju, tak by ograniczyć niebezpieczeństwo zakażenia ze środowiska oraz automatyczna dezynfekcja aparatu udojowego po każdym doju – zaznacza Wojciech Tynkiewicz z firmy GEA.

Jednym z ważnych elementów wyposażenia karuzelowej hali na 40 stanowisk, są także ramiona pozycjonujące (PosiForm). Za ich pomocą aparat udojowy jest podnoszony i ustawiany w taki sposób by znajdował się możliwie blisko strzyków. Z kolei po doju jest obniżany.– To ważne w momencie, kiedy krowy wycofują się po oddaniu mleka. Wiszący tuż obok nich aparat mógłby utrudnić wyjście, a przy tym zostać przez nie nieopatrznie uszkodzony. Trafia pod spód, gdzie jest przemywany kwasem octowym i wodą oraz suszony sprężonym powietrzem i wodą. Nie ma opcji, by jakiś patogen został przeniesiony z krowy na krowę i ze strzyka na strzyk – podkreśla Tynkiewicz.

mj
Fot. Jajor

Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. lipiec 2024 19:21