StoryEditor

Uciekające krowy

Od trzech miesięcy w Białowieży oprócz żubrów można spotkać jałówkę, która uciekła rolnikowi. Teraz kolejna zapragnęła wolności i zamieszkała… na jeziornej wyspie.
16.02.2018., 08:02h
Nie tego spodziewał się pan Łukasz z Bukowa (woj. opolskie), kiedy pod koniec stycznia żegnał się ze swoją krową.
– Pracownicy skupu wyprowadzali ją z mojej obory do samochodu – mówił rolnik Nowej Trybunie OpolskiejZwracałem im uwagę na nią, przecież wożą ze sobą środki uspokajające, ale oni odparli, że nie takie sztuki wyprowadzali. Trzy poprzednie weszły do auta bez problemu, a ta, jak tylko wyszła z obory szarpnęła się, ktoś puścił linki i uciekła. Przewróciła ogrodzenie z siatki metalowej. Wpadła na nie z taką furią, że stalowe słupki pofrunęły w powietrze. I pognała przez pola, las do jeziora.

Krowa pobiegła przed siebie, a pozostałe trzy odjechały wraz ze skupującymi. Rolnik i jego pracownik ruszyli za uciekinierką, aż do jeziora.
–Na brzegu pracownik próbował złapać za linkę, a wtedy ona go zaatakowała – mówił pan Łukasz – Wzięła na rogi, przewróciła, a potem docisnęła do ziemi. Ma złamaną rękę i potłuczone żebra. A krowa weszła do wody i przepłynęła na sąsiednią wyspę. Widziałem jak nurkowała pod wodą.

Przez kolejny tydzień rolnik próbował rożnymi sposobami ściągnąć zwierzę do gospodarstwa. Jak relacjonował, przez pierwsze dwa dni krowa atakowała ludzi, później sytuacja się uspokoiła, a rolnik zaniechał pościgu. Zamiast tego właściciel wozi jej jedzenie, które krowa chętnie zjada.

Po kilku dniach zaalarmowana straż pożarna wyruszyła na akcję ratunkową łodzią motorową
– Na widok ludzi krowa wróciła na wyspę – mówił NTO Paweł Gotkowski, ze straży pożarnej w Nysie – Kiedy strażacy zeszli na ląd, krowa z drugiej strony wyspy weszła do wody i przepłynęła ok. 50 metrów na sąsiedni półwysep. Zwierzę było mocno spłoszone, nie dało się podejść bliżej niż 70 metrów, ale było w dobrym stanie.

Rolnik musi czekać na pomoc nyskiego lekarza weterynarii, który może użyć strzelby palmerowskiej aby otumanić zwierzę. Niestety, lekarz czeka na dostawę pocisków z lekiem, a sama akcja może okazać się dość niebezpieczna i bardzo trudna. Drugą opcją jest powiadomienie myśliwych, co jednak zupełnie nie opłaci się panu Łukaszowi.

Krowa ma 6 lat i waży około 900 kilogramów. Jej temperament to jedna z  charakterystycznych cech rasy limousine. Zwierzęta tej rasy nie boją się ani mrozów, ani śniegu, dlatego krowa radzi sobie doskonale, a dokarmiona przez właściciela nie narzeka na głód.

Dobra rasa i waga zwierzęcia stanowią dużą wartość, ale rolnik stracił nie tylko na tym. Oprócz tego został ukarany mandatem od policji za niedopilnowanie krowy.

al na podst. Nto.pl
fot. Jajor
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 17:10