StoryEditor

Uwaga na sznurek

To każdy wie – bez względu na to, jaką formę balotów wybierzemy, czy ze słomy, czy z siana, zawsze należy dokładnie zebrać sznurek lub siatkę. Co się stanie, jeśli o tym zapomnimy?
19.12.2017., 12:12h
Duże bele, małe kostki, słoma, siano, owinięte sznurkiem, siatką – jest wiele kombinacji, w jakich można przechowywać paszę dla zwierząt. Oprócz tego, kiedy i w jaki sposób zostanie zebrana i magazynowana, musi być dobrze zadana. O ile rolnik nie ma wpływu na pogodę, która utrudnia zbiory w optymalnym terminie, to forma podania pasz objętościowych zależy od niego.

Niezależnie od stopnia zmechanizowania gospodarstwa, sznurka i siatki powinno się pozbyć do ostatniej nitki. Czasami zdarza się, że się o nim zapomina, ale czasami małe kawałki rolnicy zostawiają na balotach, myśląc, że coś tak małego nie zrobi krzywdy krowie. Zwierzęta natomiast same nie oddzielą siana od sznurka i zjedzą go czym prędzej.

W rezultacie zdrowie, a nawet życie krowy staje pod znakiem zapytania. Tworzywo pozostaje w żwaczu i tworzy zator nie do przebycia.

Naukowcy z Uniwersytetu Północnej Dakoty przeprowadzili serię doświadczeń, w czasie których potwierdzili, że ani plastikowe, ani nawet biodegradowalne sznurki i siatki nie mogą być strawione przez mikroorganizmy żwacza.

W innym badaniu naukowcy podawali opasom razem z paszą siatkę do owijania bel przez dłuższy czas. Później, na 14 dni przed planowanym ubojem, siatkę z dawki usunięto. W ten sposób badacze chcieli sprawdzić, jak długo tworzywo utrzyma się w żołądku zwierząt. Jak okazało się w trakcie uboju, po 14 dniach siatka nienaruszona znajdowała się w tym samym miejscu.

Sznurek, z racji swojej faktury, może nawet w całości “przejść” przez przewód pokarmowy i nie wyrządzić krzywdy zwierzęciu, ale nie warto ryzykować, że zostanie splątany w żwaczu i utworzy zator.

Jak uniknąć takiej sytuacji? Przede wszystkim starannie odwijać baloty. I to nie tylko te przeznaczone na paszę – zwierzęta lubią poskubać sobie ściółkę tak samo jak to, co znajduje się w korycie. Słoma ściółkowa może różnić się jakością, ale powinna być przygotowana tak samo starannie.

Warto dwa razy sprawdzić, czy wszystkie sznurki i siatki zostały odrzucone. Chwila pracy może zaowocować długowiecznością stada.

al na podst. Beef
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 09:48