Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Właśnie ruszyła Narodowa Wystawa Zwierząt – najpiękniejsze sztuki w Polsce!

Obrazek

Po 4-letniej przerwie do Poznania znów zawitają najpiękniejsze zwierzęta hodowlane w kraju! Wszystko za sprawą Narodowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, która odbędzie się 12–14 maja 2023 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Impreza ma wyjątkowy charakter, bo od jej pierwszej edycji minęło 30 lat! Warto uzupełnić, że wystawa odbywała się cyklicznie co dwa lata, ale ze względu na pandemię w 2021 r. święto hodowców zostało odwołane. Wszyscy oczekują wielu wrażeń i jak zapewniają organizatorzy – nie zawiodą się.

Marcin Jajor12 maja 2023, 09:58

Po 4-letniej przerwie do Poznania znów zawitają najpiękniejsze zwierzęta hodowlane w kraju! Wszystko za sprawą Narodowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, która właśnie się rozpoczęła i potrwa do 14 maja na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Impreza ma wyjątkowy charakter, bo od jej pierwszej edycji minęło 30 lat! Warto uzupełnić, że wystawa odbywała się cyklicznie co dwa lata, ale ze względu na pandemię w 2021 r. święto hodowców zostało odwołane. Wszyscy oczekują wielu wrażeń i jak zapewniają organizatorzy – nie zawiodą się.

Bydło mleczne

Trzydniowa wystawa skupia przede wszystkim znakomite grono hodowców bydła mlecznego, w tym głównie phf odmiany HO i RW. Do Poznannia ma przyjechać łącznie 140 szt. z 30 stad. Jak zwykle wiele emocji będzie budziła rywalizacja o najwyższe laury, tj. czempionów i superczempionów wystawy, którą poprzedzi ocena zwierząt podczas pierwszego dnia NWZH. Drugiego dnia odbędzie się wręczenie nagród, trzeciego – wyróżnione zwierzęta zaprezentują się na ringu. Jak informują organizatorzy, inaczej niż w latach ubiegłych, ring i boksy dla bydła mlecznego będą w pawilonie nr 4.

Bydło mięsne i rasy rodzime

Dużą atrakcją będzie też ocena i pokaz najpiękniejszych okazów ras bydła mięsnego (przyjedzie ok. 90 przedstawicieli 8 ras) oraz Wystawa Ras Rodzimych na ringu w pawilonie nr 3 (ekspozycja bydła mięsnego i ras rodzimych odbędzie się w hali namiotowej). Tu będzie można także zobaczyć m.in.

  • kury,
  • gęsi,
  • kaczki,
  • perlice i strusie,
  • owce,
  • kozy,
  • szynszyle,
  • króliki oraz pszczoły.
Z kolei w pawilonie 3A będą prezentowane koniowate, a także lamy i alpaki. Organizator zapowiada łącznie ok. 1500 szt. zwierząt kilkudziesięciu ras. Przyjadą z blisko 400 gospodarstw, w tym m.in. indywidualnych i OHZ, stadnin koni, przedsiębiorstw rolnych, uniwersyteckich zakładów hodowli i gospodarstw doświadczalnych.


Byk z rusztu

Zwiedzających może też zainteresować strefa degustacyjna, gdzie będzie można spróbować tradycyjnych i regionalnych przysmaków. Wystawie przyświeca bowiem idea zdrowego żywienia i właściwego przyrządzania mięsa od polskich producentów. Ciekawostką będzie duży ruszt, na którym będzie w całości pieczony byk. Cały proces ma zająć ok. 20 godzin, tak by degustacja odbyła się drugiego dnia targów.Organizatorem NWZH jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt, związki branżowe oraz Grupa MTP.

SUPERCZEMPIONY wybrane

O godzinie 14:00 odbył się wybór superczempionów. Nagrody zostały wręczone przez Leszka Hądzlika, Prezydenta PFHBiPM, a organizatorem była Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka. 

Nagroda Superwymię i Superczempion wśród krów, otrzymała krowa o imieniu O'kalibra 1, pochodząca ze Stadniny Koni w Dobrzyniewie. Superczampionem wśród jałowic - została jałówka Teama 33 z OHZ Dębołęka.Superczampion wśród ras kolorowych
- krowa rasy siementalskiej o imieniu Serenada - hodowca Andrzej Wais z miejscowości Klimkówka.  

fot. M.JajorPicture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ten artykuł pochodzi z wydania top bydło 05/2023

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)