Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj

25 ciekawostek o świniach

Obrazek

A teraz coś na wesoło - na pewno wielu z tych rzeczy nie wiedzieliście. Trochę ciekawostek o świniach nikomu nie zaszkodzi. 

Dorota Kolasińska10 sierpnia 2018, 08:50

W ostatnich dniach media huczą (włącznie z naszym portalem) o padłych dzikach, masowych ubojach i epidemii ASF. Polskę ogarnia bezsilność i smutek, bo żal nam hodowców i samych zwierząt. Dlatego teraz coś na wesoło, aby trochę poprawić nastrój!

Zabłyśnij w towarzystwie i rzuć SPROŚNĄ ciekawostkę lub ŚWIŃSKI żart - a teraz na poważnie .... świnie tak naprawdę są niesamowite. Ich mózg zatrzymuje się na poziomie rozwoju trzylatka, wykonują komendy, mają uczucia, są empatyczne, tęsknią, rozmawiają i uczą się, to wspaniałe zwierzęta i wcale nie są brudasami. 
Czy wiesz, że większość badań klinicznych jest przeprowadzanych właśnie na świniach? Przede wszystkim dlatego, że są tak bardzo podobne w budowie organizmu do człowieka. 


A teraz czas na fakty: 

 1. Świnie przytulają się do siebie kiedy śpią. Śnią, tak jak ludzie. W naturalnym otoczeniu świnie spędzają wiele czasu na zabawie, opalaniu, poszukiwaniu wrażeń i odkrywaniu. 
 2. Świnie nieustannie komunikują się ze sobą, mają własny język
 3. Nowo narodzone prosięta uczą się głosów swoich matek i rozpoznają swoje imiona, nadane przez maciorę
 4. Lochy prośne śpiewają młodym w czasie karmienia
 5. Świnie mają bardzo dobrą orientację w terenie i zapamiętują drogę, potrafią wrócić do domu
 6. Świnie nie "żrą jak świnie" w naturze, jedzą powoli (na fermie rywalizują i dlatego tak łapczywie jedzą) 
 7. Świnie, wbrew pozorom to czyste zwierzęta. Jeśli mają wystarczającą ilość miejsca, uważają, aby nie zabrudzić miejsca, w którym śpią lub jedzą
 8. Świnia nie "poci się jak świnia"; w rzeczywistości nie są w stanie się pocić (nie mają gruczołów potowych)
 9. Lubią kąpać się w wodzie lub błocie, aby zachować odpowiednią temperaturę ciała. Tak naprawdę wolą wodę od błota.
 10. Świnie są niezwykle inteligentne. To ciekawskie zwierzęta, które są powszechnie uważane za mądrzejsze od małych dzieci w wieku co najmniej 3 lat, psów, a nawet niektórych naczelnych.
 11. Świnie to bardzo spokojne zwierzęta, rzadko wykazujące agresję. Wyjątkiem, jak w przypadku wielu zwierząt, jest sytuacja, gdy matka (locha) wraz z młodym potomstwem zostaje sprowokowana lub zagrożona.
 12. Dzikie świnie odgrywają ważną rolę w zarządzaniu ekosystemami i utrzymywaniu różnorodności biologicznej (są wszystkożerne)
 13. Świnie mają niesamowity węch. Duży okrągły krążek chrząstki (tarcza ryjowa) na końcu pyska jest połączony z mięśniami, co daje mu dodatkową elastyczność i siłę do grzebania w ziemi.
 14. Winston Churchill powiedział, że "Psy wyglądają na człowieka. Koty spoglądają na człowieka. Świnie patrzą nam prosto w oczy i traktują nas jak równego " 
 15. Świnia jest ostatnim z 12 zwierząt w chińskim zodiaku. Jest postrzegana jako reprezentująca fortunę, uczciwość, szczęście i męskość
 16. Świnie mają 15 000 kubków smakowych! Ludzie mają tylko 9000
 17. Dorosła świnia może biegać do 11 mil na godzinę
 18. Świnie piją do 14 litrów wody dziennie
 19. Na ziemi jest około 2 miliardów świń!
 20. Świnie żyją na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy
 21. Świnie mają 4 palce u każdej stopy, ale chodzą tylko na 2, bo są połączone w raciczkę
 22. Osoby z alergiami na sierść kupują świnie jako zwierzątka domowe, bo szczecina jest pokryta włosami (nie gubią ich tak jak np. pies)
 23. Świnie łatwo wytresować, tak aby chodziła na smyczy, korzystała kuwety i robiła sztuczki
 24. W Danii jest dwa razy więcej świń niż ludzi!
 25. Wyszkolone świnie węszą w ziemi trufle, w aferach narkotykowych robią furorę wykrywając ukryte narkotykiPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy