StoryEditor

Rynek świń: Huśtawka cen tuczników

Nie ma mądrych na to, co się dzieje na rynku świń. Jeszcze kilka dni temu powszechna była opinia, że na rynku jest dużo towaru, dlatego ceny spadły. Zdawało się, że potwierdzały to dane z małej giełdy w Niemczech. Popyt na wieprzowinę był  tam kiepski. Sprzedawano nieco ponad połowę wystawianych na aukcji tuczników. Kilka dni później mamy zupełnie inną sytuację.
03.08.2018., 13:08h
W kraju pośrednicy kupują wszystko, co jest zgłaszane do sprzedaży, a na małej giełdzie w Niemczech mamy 100-proc. sprzedaż przy delikatnych wzrostach cen. To spowodowało, że w ostatnią środę podczas giełdy VEZG, która jest wyznacznikiem cen również w naszym kraju, cena tuczników w rozliczeniach poubojowych wzrosła o 2 eurocenty/kg, a więc wróciła do poziomu sprzed tygodnia.

Mało kto jest w stanie za tym nadążyć. Ani na rynku krajowym, ani unijnym, tym bardziej światowym nie wydarzyło się nic, co mogłoby tak zmienić nastroje na rynku świń. Wręcz przeciwnie, warchlak, krajowy i importowany nadal jest tańszy, w zasadzie ostatnio jeszcze staniał. Oferty firm dostarczających warchlaki z Danii są coraz bliższe 200 zł/szt 30 kg (kastrat poniżej 200 zł/szt). Krajowi dostawcy, którzy upierają się z obniżaniem cen mają kłopoty ze zbytem warchlaka. Taka sytuacja nie wróży najlepiej. Póki co trend spadkowy na rynku tuczników trwał krótko.

Cena raczej powinna się utrzymać. Na rynku wbrew temu, co mówią skupujący, świń nie ma zbyt dużo - świadczy o tym choćby to, że dziś zgłaszane tuczniki do sprzedaży, są odbierane najdalej w dwa dni...
Pozostało 30% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 09:40