StoryEditor

Rosja: Obawy związane z nową ustawą o pozostałościach antybiotyków

Rosyjski przemysł spożywczy poinformował o nowych wymaganiach dotyczących pozostałości antybiotyków w produktach mlecznych i mięsnych.
10.08.2018., 11:08h

Nowe wymogi będą obowiązywać we wszystkich państwach członkowskich Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EAUG) od 14 sierpnia br.. EAUG składa się z Rosji, Kazachstanu, Białorusi, Armenii i Kirgistanu.

Laboratoria badają mięso pod kątem zawartości antybiotyków

Euroazjatycka Komisja Gospodarcza (EAKG) podała wykaz 70 antybiotyków i innych preparatów, pod kątem których podczas inspekcji będą badane produkty we wszystkich  zakładach przetwórstwa mięsnego z bloku ekonomicznego.

Rosyjskie Krajowe Stowarzyszenie Producentów Mięsa, Stowarzyszenie Handlu Detalicznego, Związek Przemysłu Mleczarskiego Soyuzmoloko i kilka innych organizacji przemysłu spożywczego wystosowały pismo do EAKG z prośbą o odroczenie nowych przepisów. Obawy budzi fakt, że lista preparatów, których zawartość będzie sprawdzana w produktach , została rozszerzona niemal trzykrotnie, w porównaniu z obecnymi przepisami. Według organizacji większość zakładów przetwórstwa mięsnego w Rosji nie dysponuje obecnie sprzętem umożliwiającym sprawdzenie obecności pozostałości wielu leków w produktach wymienionych w nowych rozporządzeniach.

Wieprzowina, drób i przetwory mleczne mogą nie dotrzeć do supermarketów

Jeżeli ustawa zostanie przyjęta zgodnie z harmonogramem, może to zakłócić łańcuchy dostaw na krajowych rynkach żywności - według organizacji wiele partii drobiu, wieprzowiny i produktów mlecznych ostatecznie może nie trafić na półki sklepowe. Ponadto w Rosji nie ma dozwolonych sposobów na stwierdzenie obecności niektórych z wymienionych substancji i nie prowadzi się badań klinicznych dotyczących czasu potrzebnego na wydalenie niektórych z wymienionych antybiotyków z organizmu zwierzęcia, jak stwierdzono w piśmie.

Dezorientacja Inspekcji Weterynaryjnej

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wdrożenie nowych przepisów zostanie odroczone. Rosyjska gazeta federalna Vedomosti, powołując się na własne źródła, donosiła, że nawet rosyjski nadzór weterynaryjny Rosselkhoznadzor jest zdezorientowany co do nowych wymogów. Inspektorzy Rosselkhoznadzor uważają, że nowe zasady, choć opracowane z myślą o właściwym celu, były nieco przedwczesne.

Vedomosti poinformowało, że wniosek jest obecnie rozpatrywany przez Euroazjatycką Komisję Gospodarczą. Decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta w najbliższych tygodniach.

Rozporządzenia w sprawie antybiotyków w mięsie

Rosyjskie służby weterynaryjne wielokrotnie mówiły, że krajowe przepisy dotyczące najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości antybiotyków w mięsie i mleku należą do najsurowszych na świecie.

Niemniej jednak rosyjskie przepisy weterynaryjne zezwalają rosyjskim rolnikom na stosowanie antybiotyków i niektórych innych leków w nieograniczonych ilościach. W Rosji główny nacisk kładzie się na brak pozostałości antybiotyków w produktach pochodzenia zwierzęcego - innymi słowy, dopóki nie można ich wykryć w produkcie końcowym. W ostatnich latach niektórzy urzędnicy w tym kraju wzywali do zmiany tego systemu, jednak nie poczyniono jeszcze żadnych rzeczywistych kroków w tym kierunku.

oprac. mm, źródło: pigprogress.net

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. czerwiec 2024 14:35