StoryEditor

ASF w Belgii – co grozi rynkowi wieprzowiny

Po tym, jak 13 września br. gruchnęła wiadomość o pierwszych dwóch przypadkach afrykańskiego pomoru świń u dzików, w kolejnych dniach potwierdzono następne trzy zachorowania u dzikich zwierząt. Zdaniem ekspertów są one ze sobą powiązane.
05.10.2018., 14:10h
Wszystko dzieje się w prowincji Luksemburga, blisko granic z Francją i Luksemburgiem. Na terenie pojawienia się choroby wprowadzone zostały dwie strefy: zakażona wokół przypadków i otaczająca ją buforowa. W obszarze zakażonym zabroniono polowania na dziki, by zwierzęta nie przemieszczały się w inne miejsca. Strefy te będą obowiązywały przez co najmniej 24 miesiące.

Belgia powoli będzie musiała pogodzić się z tym, że ASF jest obecny w tym kraju. Zapytaliśmy eksperta, jak ta sytuacja wpłynie na europejski i światowy rynek.


Jakub Olipra, Bank Crédit Agricole:

Pojawienie się ASF w Belgii zwiększa ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa na Niemcy, Francję i Holandię. Przy założeniu, że nie wystąpią znaczące straty w produkcji, przy zamkniętych rynkach eksportowych ze względu na ASF, w UE może dojść do nadpodaży  mięsa wieprzowego i spadku jego cen. Scenariusz, w którym ASF wyrządziłby duże straty w produkcji na zachodzie UE, co doprowadziłoby do wzrostu cen jest mniej prawdopodobny.
Kluczową kwestią jest również sytuacja w Chinach, które od sierpnia również zmagają się z ASF. Chiny są importerem wieprzowiny, dlatego ograniczenia eksportowe związane z ASF nie mają dla nich znaczenia. Kluczowa jest odpowiedź na pytanie, jak ASF wpłynie na wielkość produkcji wieprzowiny w Chinach. Jeśli ją znacząco obniży, to Chiny będą musiały kompensować to zwiększonym importem. To z kolei będzie oddziaływało w kierunku wzrostu światowych cen wieprzowiny, który znajdzie odzwierciedlenie również w UE. Skala tego wzrostu zależeć będzie od skali spadku produkcji w Chinach.

aku
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. czerwiec 2024 17:16