Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Ceny tuczników: podwyżki odwołane?

Obrazek

Niestety, ostatnie tygodnie nie przyniosły wyczekiwanych przez producentów tuczników podwyżek cen skupu. Stawki nawet w pewnym momencie spadły – i to wtedy, gdy na rynku niemieckim ceny tuczników pozostawały bez zmian. 

Jan Bromberek21 lipca 2022, 15:46
Co ciekawe, praktycznie przez cały czerwiec i lipiec skupujący poszukiwali żywca, jednak nikt nie chciał rozmawiać o wyższych cenach. Ot, taki polski zwyczaj. Towaru jest mało, a ceny pozostają niewzruszone, a nawet niekiedy spadają. Po tych wszystkich zawirowaniach, gdy lokalnie stawki zaczęły przekraczać 9 zł/kg w rozliczeniach poubojowych w klasie E (za partie całosamochodowe) w połowie lipca zakłady i pośrednicy maksymalnie oferowały 8,6–8,7 zł/kg w klasie E i do 6,8 zł/kg żywca. Oczywiście, niższe stawki dotyczą mniejszych partii towaru. W tym przypadku ubojnie płacą najwyżej 6,5–6,6 zł/kg żywca, czyli 8,3 do 8,4 zł/kg w rozliczeniach poubojowych.

Niestety, mało kto jest w stanie racjonalnie wytłumaczyć powody takiej sytuacji. Przecież jeszcze niedawno specjaliści twierdzili zgodnie, że ceny tuczników w lipcu będą już tylko rosnąć. Powodem miała być malejąca produkcja wieprzowiny nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. Ma to oczywiście związek z bardzo wysokimi cenami pasz i energii, a co za tym idzie, z nieopłacalnością produkcji.

Wprawdzie ostatnio nieco spadły ceny zbóż paszowych (o ok. 200 zł/t netto) oraz komponentów, szczególnie tych na bazie śruty rzepakowej (rzepak w ostatnich tygodniach potaniał o ponad 10%), jednak to niewiele zmienia sytuację producentów tuczników. Obecnie nawet stawki na poziomie 7 zł/kg żywca nie są w stanie zapewnić opłacalności – na rynek trafiają bowiem tuczniki wyprodukowane na horrendalnie drogich paszach.

Przypomnijmy, w maju producenci świń zaopatrywali się w ziarno kosztujące wtedy 1500 zł/t netto i więcej, próżno było także szukać np. koncentratów paszowych w cenie poniżej 4 tys. zł/t brutto. Niestety, obecnie nikt nie jest w stanie określić, jak dalej będzie się ta sytuacja kształtować. Teoretycznie ceny powinny rosnąć.

Z tygodnia na tydzień podaż żywca jest mniejsza, ubywa gospodarstw utrzymujących świnie (z danych ARiMR wynika, że od początku roku średnio codziennie z mapy naszego kraju znikało ponad 50 gospodarstw trzodowych). Rynek ten jest jednak tak nieprzewidywalny, że trudno pokusić się o jakiekolwiek prognozy.

Aktualne ceny trzody chlewnej znajdziesz TUTAJ.


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)