StoryEditor

Danish Genetic - tworzy się nowa duńska hodowla

To wielkie zaskoczenie! Duński system hodowlany Danbred stracił 42% loch hodowlanych. Ich właściciele zakładają nowe przedsięwzięcie.
01.06.2018., 10:06h

Dzieje się w duńskiej hodowli świń. Niedawno informowaliśmy, że tamtejszy krajowy system hodowlany ponownie zmienił nazwę, a właściwie powrócił do starej, czyli do DanBred (w ostatnich latach DanAvl). Okazuje się jednak, że to nie wszystko. Większym zaskoczeniem niż przemianowanie firmy jest poważny rozłam w monolicie, jakim był system hodowlany DanBred.

– Ponad 200 hodowców z blisko 42% duńskich loch hodowlanych wyszło z programu DanBred i utworzyło własny – Danish Genetic – oświadczył Mads Kring – współwłaściciel jednego z największych w Danii centrów hodowlanych Ronshauge. Przyznał on, iż na początku tego roku doszło do rozłamu. Ta decyzja była podyktowana niezadowoleniem części hodowców z polityki prowadzonej przez DanBred. Przedstawiciele nowej firmy dopinają stronę prawną przedsięwzięcia, gdyż chcą, tak jak DanBred, być uznani za krajowy program hodowlany. Wyprodukowane przez siebie loszki, knurki i nasienie sprzedają obecnie na wolnym rynku oraz do swoich stałych klientów jako firma komercyjna.

Jak podkreślał Kring, w nowym programie hodowlanym nacisk będzie położony na wyrównanie miotów loch, wyższą masę uro...

Pozostało 13% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. luty 2024 16:27