StoryEditor

Nie ma pieniędzy na rekompensaty dla rolników ze stref niebieskich

Wyznaczenie stref niebieskich z jednej strony ma zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby, ale z drugiej strony powoduje znaczące utrudnienia dla rolników. Ci, których gospodarstwa znajdują się na tych obszarach tracą swoje dochody, co powinno zostać im stosownie zrekompensowane. Niestety państwo nie ma na to środków…
08.07.2020., 16:07h
Na terenie Wielkopolski wyznaczono już dwa obszary zakwalifikowane do strefy niebieskiej - są to okolice Poznania oraz Leszna. Niestety w tych okolicach skupionych jest wielu hodowców świń, którzy obecnie przez to, że ich gospodarstwa znajdują się w strefie ponoszą finansowe konsekwencje, bowiem różnica pomiędzy ceną skupu tuczników ze strefy niebieskiej, a tych spoza niej wynosi obecnie ok. 1,40 zł.

Sytuacja jest na tyle trudna, że Wielkopolska Izba Rolnicza postanowiła zadziałać i skierowała pod koniec czerwca pismo do MRiRW, w którym prosi o znalezienie środków na rekompensaty z tytułu niższych cen sprzedaży trzody chlewnej w skupie w strefach niebieskich ASF.

- O ile jeszcze tydzień temu za tuczniki poza strefą zakłady mięsne oferowały średnio 5,00 zł/kg wagi żywej o tyle w strefie było to tylko około 3,60 zł/kg. Zgodnie z informacją, którą otrzymaliśmy z Komisji Europejskiej na nasz wniosek o ograniczenie w czasie obowiązywania stref niebieskich, dzięki wyznaczeniu tych stref, sprzedaż żywca z pozostałych lokalizacji może odbywać się bez przeszkód. Ta odpowiedź jasno wskazuje, że rolnicy, którzy bez swojej winy znaleźli się w strefie niebieskiej i tracą swoje dochody powinni otrzymywać stosowne rekompensaty - napisano w piśmie.

Niestety odpowiedź zwrotną jaką otrzymali z resortu rolnictwa wielu rozczaruje. Napisano w niej, że w chwili obecnej nie ma środków na pomoc dla producentów rolnych prowadzących chów lub hodowlę świń na obszarach z ograniczeniami, na wyrównanie kwoty dochodu uzyskanej ze sprzedaży świń.

Zasugerowali jednak, że jeśli w ramach PROW znajdą się jakieś oszczędności i rezerwy to będzie możliwość uruchomienia rekompensat dla rolników, których gospodarstwa znajdują się w niebieskiej strefie.

To jednak nie satysfakcjonuje przedstawicieli Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Postanowili oni ponownie zawnioskować do Ministerstwa o podjęcie natychmiastowych działań, które mają złagodzić skutki ekonomiczne ponoszone przez rolników.

Źródło: WIR
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 14:31