StoryEditor

Połowa zależy od kunra

Trudno jest uszeregować i jednoznacznie wskazać, który z czynników: genetyka, status zdrowotny, środowisko, żywienie czy prawidłowe postępowanie z knurem jest najważniejszy.
20.08.2015., 14:08h

Tylko suma tych czynników i konsekwentna praca hodowcy gwarantuje uzyskiwanie optymalnych wyników produkcyjnych. Statystycznie, bezpośredni wpływ knura na wyniki rozrodu jest znacznie mniejszy niż samicy. Jednak w aspekcie genetycznym oraz w przekazywaniu cech na kolejne pokolenia jest on niekwestionowaną "połową stada".

W hodowli świń płodność jest głównym kryterium selekcyjnym, dlatego pamiętać należy, że warunki środowiskowe oraz system utrzymania i sposób użytkowania tych zwierząt mają ogromny wpływ na determinowaną genetycznie cechę płodności. 

Zapraszamy do lektury wrześniowego wydania "top świnie", w którym piszemy szczegółowo o tym, w jaki sposób postępować z knurami, aby optymalnie wykorzystać ich potencjał rozrodczy i genetyczny. Od niezbędnej podczas zakupu knura dokumentacji, poprzez zasady prawidłowej eksploatacji i status zdrowotny, po żywienie.   aku

Fot. Kurek

 

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 15:55