StoryEditor

Produkcja w grupie – czy to się opłaca?

Trwa nabór wniosków o pomoc na tworzenie grup producentów. Jednocześnie szykuje się nowelizacja ustawy o grupach. Sprawdź, czy warto się zrzeszać i sięgać po unijne dotacje.
20.11.2020., 12:11h
W Polsce funkcjonuje 745 grup producentów rolnych, z czego 289 to grupy producentów świń. W ciągu ostatnich 4 lat zarejestrowano ich 228, najwięcej w Wielkopolsce. I to w tym województwie jest największa liczba tych organizacji ogółem oraz w produkcie, jaki stanowią żywe świ- nie lub wieprzowina (mapka i schemat).
Obecnie rolnicy mają kolejną szansę na otrzymanie dofinansowania w ramach pomocy na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”. Nabór trwa do 13 grudnia br.
Wysokość pomocy dla grup wzrosła od 2019 r. i wynosi obecnie: w pierwszym roku –10% przychodów netto, w drugim roku – 9%, w trzecim roku – 8%, w czwartym roku – 7%, w piątym roku – 6%. Maksymalny limit pomocy to 100 tys. euro w każdym roku pięcioletniego okresu wsparcia.

Kto może utworzyć grupę?

Podstawowe warunki utworzenia grupy to zebranie co najmniej 5 rolników i powołanie podmiotu mającego osobowość prawną (spółdzielnia, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, stowarzyszenie), którego roczna, minimalna wielkość produkcji wyniesie 4000 świń (w niektórych województwach 2000). Grupa, która chciałaby ubiegać się o dotację ze środków PROW 2014–2020, może składać s...
Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. maj 2024 20:55