StoryEditor

Przyszłość chowu wolnowybiegowego trzody chlewnej w kontekście ASF (WYWIAD!)

  Liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce od 2013 r. systematycznie rosła. Z tą zabójczą chorobą świń walczy coraz więcej państw. Niestety wydaje się, że trzeba nauczyć się z nią żyć, ale czy jest w chowie trzody jeszcze miejsce na chów wolnowybiegowy w Europie?
26.09.2022., 13:09h

Eksperci twierdzą, że jest na to szansa, a co więcej na wieprzowinie pochodzącej z tego systemu utrzymania można sporo zarobić.
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego
była w latach 2019-2022 partnerem w projekcie pt. "WZMOCNIENIE SYSTEMU EDUKACJI I SZKOLENIA ZAWODOWEGO NA RZECZ ZRÓWNOWAŻONYCH, ZGODNYCH Z WYSOKIMI STANDARDAMI JAKOŚCI SYSTEMÓW CHOWU TRZODY CHLEWNEJ” (BREED) (2019-1-IT01-KA202-007785 – CUP G35G19000080006). Za przygotowanie modułów było odpowiedzialnych 7 partnerów z 5 państw, w tym z Polski. Dzięki współpracy ekspertów powstał kurs - poradnik w kilku językach.

Uczestnicy bezpłatnego kursu otrzymają skondensowaną wiedzę i odpowiedzi na pytania nurtujące rolników rozpoczynających chów wolnowybiegowy, ale także już prowadzących taką działalność m.in. dowiedzą się:

•        jakich przepisów i regulacji dotyczących chowu świń na wolnym wybiegu należy przestrzegać,

•        ile gruntów ornych i pastwisk potrzeba dla planowanej przez rolnika liczby świń,

•        jakie rasy świń należy wziąć pod uwagę i dlaczego,

•        jakie budynki i sprzęt będą potrzebne,

•        ...

Pozostało 90% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 20:49