StoryEditor

Rosyjski import wieprzowiny drastycznie zmalał

Z uwagi na restrykcję wprowadzone przez Rosję w lutym i w sierpniu 2014 roku drastycznie zmalał import do tego kraju mięsa wieprzowego.
09.02.2015., 10:02h

Według danych rosyjskiego resortu rolnictwa w okresie od stycznia do listopada 2014 Rosja sprowadziła 329, 8 tys. ton wieprzowiny. W porównaniu z całym 2013 rokiem jest to wynik gorszy o 200 tys. ton, co oznacza blisko 40–proc. spadek. Należy dodać, że wspomniany deficyt powstał pomimo importu wieprzowiny z Kanady i Brazylii, które jednak nie były w stanie zapełnić luki jaka powstała na rosyjskim rynku po wprowadzeniu embarga na mięso z UE. Natomiast dostawy wieprzowiny z Chin, Indii i Korei Płd. nie były jeszcze realizowane we wspomnianym okresie 2014 roku.

Przypomnijmy, że od dwóch tygodni z Rosji napływają informację o planowanym wznowieniu importu unijnego mięsa, ale tylko w odniesieniu do niektórych państw, m. in. Niemiec, Francji, Włoch czy Holandii. Wprawdzie na forum Rady Europy doniesienia te nie zostały oficjalnie potwierdzone przez szefów resortów rolnictwa tych Państw, jednak niewykluczone, że trudna sytuacja na rynku wieprzowiny sprowokuje ich do złamania unijnej solidarności wobec Rosji. Dla polskich producentów wieprzowiny byłby to kolejny, mocny cios.  bcz

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 20:45