StoryEditor

Rząd chiński podjął nowe decyzje w sprawie ASF

Rosnąca liczba ognisk i poniesione straty zmuszają do refleksji. Powzięto nowe kroki, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania choroby. 
30.10.2018., 09:10h

Udowodniono, że wykorzystanie resztek spożywczych jest ważną drogą rozprzestrzeniania wirusa ASF, a w Chinach są one często używane do skarmiania trzody w przydomowych chlewniach.
Początkowo zdecydowano o zakazie ich stosowania w dotkniętych chorobą i sąsiadujących prowincjach. Ostatnie badania wykazały, że 62% z pierwszych 21 ognisk ASF było związanych ze stosowaniem resztek żywności, bo znajdowało się w nim RNA wirusa. W Mongolii po wprowadzeniu zakazu stosowania resztek w żywieniu trzody, przypadków ASF było znacznie mniej, również w Chinach podjęto decyzję o całkowitym zakazie ich stosowania. 

Chińskie ministerstwo rolnictwa ogłosiło również w swoim oświadczeniu, że wdrożony zostanie system rejestracji pojazdów przewożących żywe świnie, ptactwo i inne gatunki w celu lepszej kontroli rozprzestrzeniania się choroby oraz uboju zwierząt w rzeźniach znajdujących się w pobliżu gospodarstw. Transport żywych świń na duże odległości jest główną drogą rozprzestrzeniania ASF w różnych regionach Chin. 

oprac. dkol na podst. moa.gov.cn
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 20:08