StoryEditor

Sytuacja na rynku trzody chlewnej się pogarsza

KZP-PTCH przeanalizował podstawowe parametry opisujące sytuację na krajowym rynku trzody chlewnej. Import, eksport, ceny pasz… nie jest dobrze. Jednak jest szansa na poprawę 
26.11.2018., 11:11h
Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców i Producentów Trzody Chlewnej 
rośnie import żywych zwierząt, głównie prosiąt z Danii. W pierwszych dziesięciu miesiącach 2018 r. zaimportowano z Danii nieco ponad 5 mln prosiąt (+6,3% r/r). Natomiast według danych MRiRW w ciągu pierwszych 9 miesięcy br. nasz eksport wieprzowiny wyniósł 367 tys. ton (+3,3% r/r), podczas gdy nasz import wzrósł do 562 tys. ton (+7,8% r/r). Deficyt w handlu wieprzowiną pogłębił się o 18% rok do roku.
Sytuacja na rynku pasz, także nie jest zbyt korzystna, bo cena paszy pełnoporcjowej w październiku br. roku wyniosła 1169 zł/tonę (MRiRW) i była o 5,32% wyższa niż rok temu.

Niekorzystnie układa się również wskaźnik ceny tuczników w stosunku do paszy. W październiku 2018 roku wyniósł on zaledwie 3,69, a rok wcześniej 4,36. 
Zaskakujące, mimo takiej liczby ognisk ASF w tym roku pogłowie w Polsce jak i w Europie utrzymuje się na wysokim poziomie. Jednak pojawiły się pierwsze oznaki spadku pogłowia loch zarówno w Europie (-0,9% r/r) jak i w Polsce (-1,6% r/r). 

Spadek pogłowia macior jest odzwierciedleniem braku opłacalności produkcji, co jak prognozuje KZP-TCH, w połowie 2019 roku może przynieść ograniczenie podaży żywca na rynku i stopniowy wzrost cen skupu. 

Globalizacja oraz coraz większa konkurencja na rynkach światowych wieprzowiny spłaszcza marże uzyskiwane z kilograma żywca. Dlatego powszechnym światowym trendem jest powiększanie skali produkcji warchlaków i tuczników.  

W ostatnich kilku tygodniach pojawiło się ożywienie na rynku warchlaków. Ceny u głównych europejskich producentów rosną. W ciągu ostatnich 4 tygodni cena warchlaków w Danii wzrosła o 10,6%. Jeszcze większe wzrosty zanotowano w Holandii (+37,5%) i Niemczech (+16,1%).

dkol na podst. kzp-ptch.pl
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 10:46