StoryEditor

Zdrowie: Żelazo – dać czy nie dać?

Preparaty zawierające żelazo podaje się prosiętom w celu zapobiegania niedokrwistości noworodków. Lekarz weterynarii, specjalista chorób świń – Bogdan Cegiełka z Chrzypska Wielkiego w woj. wielkopolskim przypomina jednak, że możemy je używać jedynie u zdrowych zwierząt. Inaczej czekają nas kłopoty. 
29.03.2017., 10:03h

– Na pytanie dać czy nie dać odpowiedź jest jedna. Zdecydowanie dać! Ważne jednak, aby przed podaniem dobrze ocenić zdrowie prosiąt. Wiemy, że suplementacja żelazem osesków w pierwszych dniach życia jest konieczna. Jednak niekiedy warto wstrzymać się z podaniem. Taka sytuacja ma miejsce na przykład kiedy prosięta mają biegunkę. Wówczas podanie żelaza jest błędem. Zdaniem eksperta – po pierwsze jest ono wówczas gorzej przyswajalne, po drugie – może spotęgować objawy biegunki. A to jak wiadomo u młodych świń jest bardzo niebezpieczne, może doprowadzić do odwodnienia.

Aby podać żelazo takim zwierzętom należy najpierw opanować chorobę. Dopiero wtedy możemy bezpiecznie suplementować prosięta żelazem – wyjaśnia lek. wet. Bogdan Cegiełka. Specjalista przypomina także, że niepodanie, lub podanie żelaza w złym momencie może doprowadzić do poważnych zaburzeń w odchowie prosiąt.  

W kwietniowym wydaniu "top świnie" w rubryce Vet Info, również co należy zrobić jeżeli po podaniu żelaza u prosiąt wystąpi wstrząs anafilaktyczny.  Zapraszamy do lektury. aku

 

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 04:54