StoryEditor

Amerykańskie firmy, a rolniczy kryzys

Kolejne raporty publikowane przez światowych producentów maszyn rolniczych potwierdzają pogarszającą się sytuację w branży.
05.06.2016., 04:06h

Kryzys na większości rynków rolniczych świata przekłada się na mniejszą niż zazwyczaj chęć zakupową rolników. Firmy mają w związku z tym nie lada problem, bo rozpędzona w poprzednich latach produkcja ciągników, kombajnów i innych maszyn nie znajduje odpowiedniego zainteresowania ze strony klientów. Przyjrzeliśmy się ostatnim wynikom finansowym firm John Deere oraz AGCO.

W firmie John Deere także w drugim kwartale roku rozliczeniowego (luty–kwiecień) odnotowano mniejsze obroty i wynikający z tego zysk. Prognozowany wynik finansowy na koniec roku obrotowego (listopad–październik) w porównaniu do sytuacji z lutego został pomniejszony o kolejne 100 mln dolarów i obecnie wynosi 1,2 mld dolarów. Według szacunków amerykańskiego koncernu należy się spodziewać 8% spadku przychodów branży. W raportu opublikowanego przez John Deere wynika, że w drugim kwartale zysk był o 28,3% niższy niż w analogicznym okresie poprzedniego roku i wyniósł 495 mln dolarów. Niższe wyniki finansowe mogą wynikać z niekorzystnego kursu, po którym przelicza się ceny sprzedawanych maszyn oraz mniejszym zainteresowaniem nowymi maszynami, co powodowane jest przez mniejszą dochodowość rolnictwa. Największych spadków koncern spodziewa się w Ameryce Północnej i Południowej od ok. 15 do 20%. Z kolei dla krajów Unii Europejskiej szacunki wskazują na 5% obniżkę obrotów. Obroty w Azji w porównaniu do 2015 roku mają pozostać na zbliżonym poziomie.

Niezwykle trudny początek roku ma za sobą drugi amerykański koncern – AGCO. Wchodzące w jego skład marki traktorów Challenger, Fendt, Massey Ferguson i Valtra w pierwszym kwartale 2016 roku (styczeń–marzec) cieszyły się mniejszą niż zwykle popularnością. Niższy o 8,4% zysk wynka przede wszystkim ze znacznej obniżki popytu w Północnej i Południowej Ameryce. Zysk w tym regionie spadł z poziomu 30 mln dolarów do zaledwie 7,8 mln dolarów. Zauważalny był szczególnie spadek w sprzedaży największych traktorów, kombajnów i opryskiwaczy – 13,6%. W segmencie małych i średnich maszyn sprzedaż pozostała na dotychczasowym poziomie. 

Mimo to na koniec tego roku AGCO spodziewa się wzrostu dochodów o 1,8% do poziomu 924 mln dolarów, na co zapracować mają rynki w Europie, Afryce i Azji. Jak przewiduje firma, spadek zainteresowania maszynami w Niemczech i Wielkiej Brytanii ma zostać zrekompensowany przez wzrost sprzedaży we Francji i Finlandii. Znaczny wzrost dochodów, bo aż o 13,2% m a mieć miejsce w Azji, szczególnie w Chinach. AgE

 

Fot. Beba

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. czerwiec 2024 13:07